Pleszew

Víte, že Pobaltské Waffen-SS byly vyjmuty z prohlášení SS jako zločinecké organizace? Souhlasíte s tímto verdiktem?

Abych uvedl zdroj a neriskoval nařčení z lhaní a pod. Tak zde je menší úryvek z Wikipedie (byť jí nerad uvádím jako zdroj), konkrétně pak ze stránky o Lotyšské legii (Latvian Legion, zde je zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Latvian_Le­gion)
Zde je již zmiňovaný úryvek:
„The Baltic Waffen SS Units (Baltic Legions) are to be considered as separate and distinct in purpose, ideology, activities, and qualifications for membership from the German SS, and therefore the Commission holds them not to be a movement hostile to the Government of the United States.“

Daný verdikt byl vynesen roku 1950.

Odpovědi
ivzez

Četl jste ten článek celý? A četl jste i o estonské legii?
Mně to vynětí přijde odůvodněné a pochopitelné.

Jestli Vás téma zahraničních legií Waffen-SS zajímá,
přečtěte si bakalářskou práci Tomáše Kacerovského
Zahraniční legie Waffen-SS: https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/130229733

dubraro

SS a Waffen SS byly rozdílné organizace.

Kryšpín

Každé zřízení a vláda poté co se dostane k moci provádí úpravy k obrazu svému.

Kazatel

No, historii píší vítězové. Asi se to tak Ušákům proti Rusům hodilo.

Pleszew

K odpovědi uživatele durabro:
Ano, jsem si rozdílu mezi SS a Waffen-SS, ale maximální délka otázky na odpovědi.cz mi bohužel zabránila napsat to, tak aby to bylo správně.

Pleszew

K odpovědi uživatele ivzez:
Ano, četl jsem si ho celý a o estonské legii jsem taky četl i slyšel, hlavně pak mi přijde zajímavý jejich osud ke konci války a tzv. „Czech hell“. Děkuji vám za článek, ale o mnoha cizineckých legiích Waffen-SS ať už 29. italská divize nebo rovnou SS Wiking (byť v ní byli i Němci co vím) znám, ale přesto si článek rád pročtu o tématu si nastuduji více. A mimochodem mně to vynětí také přijde odůvodněné a dává mi smysl.

Pleszew

A také bych se rád omluvil za část věty (mám na mysli tuto: Děkuji vám za článek, ale o mnoha cizineckých legiích Waffen-SS ať už 29. italská divize nebo rovnou SS Wiking (byť v ní byli i Němci co vím) znám), která co se týče formulace nedává moc smysl, ale daná otázka již nejde upravit, tak to zde nechávám aby bylo vidět, že jsi jsem svého omylu vědom.

ivzez

Omlouvat se nemusíte.

Mně ve Vaší otázce vadilo sloveso „Souhlasíte“…

Souhlasit nemáme s čím, to rozhodnutí (verdikt) není na nás. Můžeme se jenom seznámit s tím, co tomu rozhodnutí předcházelo a na základě toho si vytvořit svůj názor.

Já bych se teoreticky mohla omluvit za to, že Vám vkládám odkazy na něco, co už znáte. Ovšem proč bych to dělala, když z Vaší otázky nebylo zřejmé, co všechno znáte, a zároveň mi podotázka ohledně souhlasu přišla značně povrchní (zdálo se mi, že o těch legiích moc nevíte)?

ivzez

Já (nejen) tady často zdůrazňuji důležitost formulace otázek. Někdy to může vyznívat trochu přehnaně, ale zrovna u Vaší otázky je krásně vidět, jak jedno slovo může změnit smysl textu i to, jak otázka bude na čtenáře působit…

Pleszew

V pořádku, rád si o tom více nastuduji a vašeho odkazu si velice vážím. Mám pochopení pro to co jste napsala a když se tak na svou otázku znovu dívám, tak se vám ani nedivím. V případě formulování dalších otázek si na tom dám pozor.