Miroslavst

Víte kolik let je dnes od spuštění wikislovníku?

Dnes je tomu … let, co byla spuštěna anglická verze wikislovníku.
Víte v kterém roce to bylo?

Nejlepší odpověď
anonym

Wiki software vznikl v komunitě návrhových vzorů jako způsob psaní a diskuse o pattern language. První systém wiki byl Portland Pattern Repository zavedený Wardem Cunninghamem v roce 1995 [1]. Cunningham vymyslel název i koncepci wiki a vytvořil i první implementaci wiki systému. Někteří trvají na tom, že pouze originální wiki by se měl nazývat Wiki s velkým W nebo WikiWikiWeb. Wardův Wiki systém zůstává jedním z nejpopulárněj­ších.

Cunningham pojmenoval wiki podle autobusové kyvadlové dopravy na letišti Honolulu. Wiki wiki byl první havajský výraz, který se naučil při své první návštěvě ostrovů.

Ke konci 20. století byly wiki systémy stále častěji uznávány jako slibná cesta pro návrh soukromých i veřejných znalostních bází a byl to tento potenciál, který inspiroval zakladatele projektu encyklopedie Nupedia použít wiki technologii jako základ pro elektronickou encyklopedii: Wikipedie byla spuštěna v lednu 2001. Byla původně založena na systému UseMod, ale později přešla na vlastní open source kód, který byl později adoptován mnoha dalšími wiki.

Dnes je anglická Wikipedie daleko největší světová wiki, německá Wikipedie je druhá a jiné neanglické jsou na dalších pozicích. Ale třetí největší wiki je Susning.nu, švédská znalostní báze běžící na software UseMod. Všezahrnující podstata Wikipedie je důležitý faktor pro její růst, zatímco řada jiných wiki je vysoce specializována. Někteří přisuzují rychlý růst Wikipedie jejímu rozhodnutí nepoužívat CamelCase.

Zdroj: http://ck.wiki­pedia.org/wiki/Wi­ki

Další odpovědi
anonym

Wiktionary (Wikcionář, nebo také Wikislovník)
.............­.............­.............­.......

(mladší sourozenec encyklopedie Wikipedia)

Tento výkladový slovník je dostupný v mnoha jazycích na adrese: www.wiktionary.org

česká odnož je k dispozici zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kislovník

byla spuštěna na konci roku 2002

na ukázku, co nám tento slovník řekne ke slovu „odpověď“ : http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/odpověď

Zdroj: http://www.wik­tionary.org/