annas

Víte, kdy se u nás planá brambora či planý brambor staly pochoutkou?

Zajímalo by mě, zda používáte nebo znáte některý krajový název pro brambory.

Babčata, bandory, bandury, bobály, brambole, bramboury, brambury, branibory, erteplata, erteple, koroptve motykou střílené, kartofly, kobzaly, kobzoly, kobzole, krampoly, krampole, krumpíry, krumple, santaburáky, santáky, švábka, zemáky, zemčátka, zemče, zemňáky, zemojablíčka, zemská jablka, žampáky a další.

U nás na Hané nejčastěji jíme „zemsky jabka“.

Nejlepší odpověď
quentos

u nás v Kérkonoších jíme brambory – pomalu tady ani nic jinýho nechce růst. Občas jim taky říkáme kobzole, ale spíš žertem.
Je smutné, že mnohé z uvedených výrazů pochází z němčiny. Erdapfel, německý výraz pro bramboru, skutečně znamená doslova „zemské jablko“, jedná se tedy o kalk; zkomoleninami tohoto výrazu jsou rovněž zmíněné „erteple“ (tedy jejich množného čísla – Erdäpfel). Dalším německým výrazem pro brambor je Kartoffel, tudíž kartofly mají opět původ jasný…

Další odpovědi
iceT

Ja znam jen zemaky,zemnaky,kob­zole,erteple.
Vyraz zemnaky pouzivala babicka,ja rikam zemaky,brambory.

monkey

já akorát vím že je dovezl Columbus jako květinu svému sponzorovi královně,která měla dost divný kořen(brambory).tak nějak se objevily brambory.nevím ale jak se dostali sem a jak se z nich stalo jídlo pro chudé,když to baštili u dvoru:-)
tak to bylo i z banány a jinými do té doby exotickými plody.