Avatar uživatele
Zlatý

Víte, jak přišla na svět tužka?

Něco z jejiho historie.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Předchůdcem tužky je pravděpodobně kus grafitu (tuhy), který používali angličtí pastevci v 16. st. na označování svých ovcí ve stádu. Protože grafit špinil ruce, začali vkládat grafitový kousek mezi dva rovné kousky dřeva a omotat provázkem. A první tužka byla na světě! Na tomto principu se začaly postupně tužky vyrábět a roku 1662 začal v Norimberku jako jeden z prvních prodávat tužky Friedrich Staedtler.
.
Současná podoba tužky vznikla vznikla až koncem 18. století. Prakticky ve stejné době pánové - francouz Nicolas Jacques Conté a Josef Hardtmuth v Rakousku začali vyrábět tužky vkládáním tuhy do frézované dřevěné destičky. Tuha se začala vyrábět ze směsi rozemletého jílu a grafitu s přidáním pojiva a následným vypálením. Tužka tak získala podobu, která se prakticky do dnešního dne nezměnila.

Doplňuji:
Ve zdokonalování výroby pokračoval i Franz Hardtmuth. Uvedl na trh žlutě zbarvenou tužkou s velkým rozsahem tvrdosti grafitového jádra a s vysokou kvalitou. Nazval ji KOH-I-NOOR.

Jednotlivé fáze výroby tužky najdete např. na stránce http://www.pencils.com/….

Zdroj: http://www.tuzky.ic.cz/Odkaz1. html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Předchůdcem tužky bylo olověné pisátko. Vznik tužky byl ovlivněn nálezem přírodního grafitu (tuhy) nedaleko Borrowdale v Anglii v roce 1564, když bouře vyvrátila dub. Objevený materiál byl nazván "plumbago" - imitace olova (název grafit mu dal teprve roku 1779 švédský chemik K. W. Scheele - z řeckého výrazu pro psaní). Místní pastýři využili tuhy ke značení svých stád. Tuha však velmi špinila. Proto byla rozřezávána na čtvercové destičky a ovazována provázkem nebo zapouzdřena dřevem. První ručně vyráběné tužky ve tvaru tak, jak je známe dnes, byly "Crayons d'Angleterre" právě z Borrowdalské tuhy.
V roce 1662 otevřel v Norimberku malý obchod s tužkami Friedrich Staedtler. V nedaleké vesnici Stein začal v roce 1765 vyrábět tužky Kasper Faber. Tuhu vázal s bavorským jílem. Nedlouho potom, v letech 1790 and 1795, začali podobným způsobem vyrábět tužky Nicolas- Jacques Conte ve Francii a Josef Hardtmuth v Rakousku. Oba se považovali za vynálezce tužky.

Zdroj: http://www.sbirkatuzek.info/hi storie.htm

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.