annas

Víte, co znamená v ruštině slovo bylina?

Dimitrij se ptal na význam slovo bejlí (býlí), dnes ve významu bylina (rostlina). Všimla jsem si Vagrovy poznámky, proto jsem otázku vložila.

Setkali jsme se s tímto významem i u nás?
Doplňuji:
Znáte spisovatele, který se ruskými bylinami inspiroval?

Nejlepší odpověď
kropitko

Bylina v ruštině znamená polopohádku,po­vídačku…
Nejraději mám pohádku O Ivánkovi Hlupáčkovi
Slovo bylina v ruštině je odvozeno od slova byl…

Další odpovědi
GM

Ruské byliny jsou něso podobného jako české pověsti.

tojsemjá

Ve škole.A protože teď si třídím knihy,na jedné hromádce mám i knížku Ruské byliny.No a z Ohlasů písní ruských se mi líbil Čurila Plenkovič,ale jen kvůli názvu 🙂.Měla jsem od Čelakovského radši Ohlasy písní českých.Tomana a lesní pannu si trochu pamatuju dodneška.

annas

UV diskuzi u slova býli vložil odpověď Dimitrik: bylina ve významu pověst,báj pochází ze slova byľ (pravdivá událost).

Jinak odborná definice v naší literatuře.

Bylina je žánr ruských epických hrdinských básní, které obvykle popisují hrdinské činy bohatýrů (například Ilja Muromec, Čurila Plenkovič, Aljoša Popovič).

Do češtiny některé byliny volně přebásnil František Ladislav Čelakovský formou tzv. ohlasů v básnické sbírce Ohlasy písních ruských.