Katoda

Viděli jste někdy duhu u Měsíce?

Měsíc musí být jasný, musí být ve vhodné poloze, a musí přecházet i hodně kompaktní přeháňka. Mi se to ještě nepovedlo, ale snad se někdy zadaří.
Dodatek: a nemyslím halo, irizaci ani koronu okolo Měsíce, ale opravdu jen duhu vzniklou na vodních kapkách, které osvítil Měsíc na druhé straně oblohy.

Odpovědi
Kepler

Ne, nikdy jsem ji neviděl, ale prý to je dost vzácný jev a není to takové barevné u klasické duhy, chybí spektrální barvy.

marci1

Neviděla. 🙂
„Mezi nezapomenutelné zážitky lze zařadit spatření duhy v noci. Tu může vyvolat měsíční svit v nočním dešti. Taková duha je slabá s nevýraznými barvami a poměrně vzácná, neboť Měsíc dostatečně svítí jen v období nedlouho kolem úplňku. Navíc noční duha nemá obvykle diváků; ti po nocích spí, či brouzdají internetem. Do dob Aristotelových bylo dokonce spatření noční duhy považováno za smyšlenku.“
http://ukazy.as­tro.cz/duha.php