Petr__

Věříte, že kapitalismus se může mnohem zlepšit, co se týká přírody, chudoby, nespravedlnosti, korupce a vykořisťování?

díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
xxx3

tak předně „kapitalismů“ je na zemi poměrně hodně, v podstatě kralují na většině naší planety, nicméně je rozdíl mezi státním kapitalismem alla Čína (mazaně schovaným za kulisy komunistické strany) a kapitalismem v Německu. Ta zmíněná kritéria se v různých „kapitalistických“ zemích dost liší, takže nelze nijak předpokládat, jak se to bude v různých zemích vyvíjet.

Další odpovědi
Nuk nuk

Předně, současný režim nění kapitalismus, i když se tak běžně nazývá. A pak, žádný politický režim sám od sebe, nemůže změnit věci, které píšete. Jde o přístup člověka k člověku, vzájemný vztah určitých skupina apod., a především o používání rozumu, čemuž jsou civilizované národy dost vzdálené bez ohledu na to, v jakém režimu žijí nebo žily.
Kapitalismus, tedy ten původní, skutečný, kapitalismus, se těmito otázkami tolik nezabýval. Nebyl filozofií o spravedlivém, ideálním světě. Jeho jediným smyslem bylo, že řemeslník, živnostník, majitel dolu, továrny, statku apod. získával výdělek ze svého obratu – kapitál – předně pro sebe, tedy pro svou obživu a chod svého podniku, oproti předcházejícímu feudalismu, kdy značná část zisku šla do pokladen vrchnosti. Přírodou se nezabýval vůbec. Otázka chudoby, nespravedlnosti, korupce a přístupu například k zaměstnancům záležela do značné míry na každém z těch bohatších, na jejich osobním přístupu. Stejně tak jako mezi nimi byli zkorumpovaní egoisté, kteří tyranizovali své dělníky, bylo mezi nimi i dost takových, kteří zbohatli poctivou prací a každého ze svých zaměstnanců si dokázali vážit.
Vámi dotazované nepravosti ale nevyřešil ani socialismus. Příroda během socialismu, šla úplně stranou. Chudoba se vyřešila naoko a nesmělo se o ní mluvit, ale já jsem jí v té době viděla na vlastní oči (ne sebe, jiné) a to jsem byla dítko normalizace, takže jsem ji vlastně vidět neměla. Nespravedlnost – tkvěla v tom, že jsme si byli všichni rovni, jen někteří si byli rovnější. Ne, opravdu jsem neměla stejná práva, jako mé okolí. Korupce – kdo neměl obálky a známé, měl smůlu. A vykořisťování proběhlo hlavně na začátku, pak už to byly jen takové kosmetické úpravy.
Řešení těchto věcí není v politice a nějakém režimu či metodě, ale v používání rozumu a schopnosti vnímat se navzájem jako lidé. Jen se obávám, že lidstvo k tomu nedospěje.

Kelt

Kapitalismus se týká výrobního způsobu, vlastnictví výrobních prostředků a pod. Cílem kapitalisty, podnikatele, je získ. Za jakou cenu? Kapitalista nebude vydávat peníze tam, kde mu to v budoucnu nepřinese zisk? Právě v kapitalismu existuje vykořisťování. Dnes jsou lidé někteří lidé bohatší a někteří chudší, a ne vždy za to mohou schopnosti , nebo ochota pracovat.
Mohl bych ti na každý odkaz napsat mnoho, snad jenom k té nespravedlnosti.
Jeden člověk pracuje ve firmě 20 let, je věrný, potřebný atd.
Firma se stěhuje jinam, on nemůže dojíždět, tak bude propuštěný a nikoho nezajímá, co udělal.

anonym

Kapitalismus se NIKDY nezlepší, protože kdo má hodně chce ještě víc.A když už bude mít opravdu hodně, tak bude chtít vládnout všem lidem, protože si všechno a všechny bude moci koupit, což znamená, že si koupí biřice, kteří budou lidi hlídat, koupí si udavače apod.
I matka Tereza řekla:„Není umění nasytit chudé, ale je umění nasytit ty bohaté.“

Drap

Ne. To nejde. Vždy vítězí zisk. Ekologie a ochrana přírody se dělá až když to něco vynese.

Cenobita

Ani kapitalismus ani komunismus není možné vylepšit.

Kura

Ne.

Kryšpín

Ismus fašismus, ismus komunismus, ismus kapitalismus, každý má malinko pro a ještě více proti

hapiky

Kapitalismus je prozatím jediný efektivní způsob výroby a zisku. Zákony v každém státě určují či omezují její „mantinely“. Existují svými zaměstnanci oblíbené firmy, existují taktéž paraziti. Je to o povaze majitelů a manažérů. Hodně špatný je názor, že všichni podnikatelé jsou vykořisťovatelé, jak to tvrdily komačové. Nemůže být přece vykořisťovatel ten, co za příslušný obnos přiveze někomu třeba pizzu. To by byl absurdistán, a socialismus k tomu neměl svým počínáním daleko.