dust8

Věříte, že existoval Šalomounův chrám?

Nejlepší odpověď
annas

Jiná odpověď

Je možné, že podle Bible chrám existoval. Názory archeologů se různí.

Ale pátrají i čeští archeologové, zda ! Byl chrám krále Šalamouna skutečným místem"?

"Mnoho archeologů hledalo důkazy na podporu nebo vyvrácení starodávných biblických příběhů o Izraeli. Ale první chrám v Jeruzalémě – a jeho stavitel, král Šalomoun – zůstávají zahaleni tajemstvím.

Vše, co historici vědí o takzvaném „prvním chrámu“, pochází z Bible. Naštěstí nabízí překvapivě podrobný popis toho, jak vypadal chrám krále Šalomouna – včetně předpokládaných přesných rozměrů. Podle Bible byl chrám postaven z mistrovsky těžených kamenných bloků se střechou a vnitřkem lemovaným bohatými dřevěnými prkny. Solomon použil čisté zlato k překrytí svaté vnitřní svatyně chrámu, kde také umístil pár 15 stop vysokých zlatých cherubínů – sfingy – aby střežil Archu smlouvy.

Přesto nebyl nikdy nalezen jediný kámen z této struktury, a to navzdory více než stoletému hledání souvislostí mezi biblickým textem a důkazy o nálezech. Archeologové prostě přicházejí s prázdnou.

Pokud nějaké zbytky chrámu krále Šalomouna stále existují, jsou pohřbeny pod mnoha vrstvami politicky nabité historie. Díky veškeré aktivitě a propletené náboženské historii je kopání nemožné.

Projektu Temple Sifting Project se podařilo odhalit některé z prvních skutečných artefaktů, které byly dosud známy v době prvního chrámu. Mezi jejich objevy patří hebrejská pečeť s méně známými jmény nalezenými v Bibli, stejně jako zvířecí kosti a keramika.. Ať už je Solomonův chrám jakýkoli, pravděpodobně je pohřben pod Chrámovou horou a možná nikdy neuvidí denní světlo."

https://www.dis­covermagazine­.com/planet-earth/was-king-solomons-temple-a-real-place

Informace je z 9. 12. 2020

https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/his­torie/jeruzalem-bible-salamoun-salamounuv-chram-archeologie-vykopavky-zide_1904120707_gak

„Češi vykopávají v Izraeli chrámový komplex. Nápadně se podobá biblickému popisu Šalamounova chrámu “

Další odpovědi
NoFear

Ano, protože...

Co by ne? Vždyť to není přímo bájné místo. I když archeologických důkazů moc není. Ale něco našli.
Vždyť před lety našli v Thébách i (údajný) Héraklův rodný dům, ve kterém vyrůstal.

Héraklés a plno takových „bájných“ postav stejně jako biblických a náboženských vůdců jako Buddha, Ježíš, Mohamed, skoro jistě existovali. O tom už se dnes ani nevedou spory (alespoň ty hodnotné). Je jen jisté, že jejich život a působení byla jedna velká legenda, kterou si lidé/dav vypravovali a zkreslovali. Ale většina těch (hlavních) postav určitě žila. Takže proč by ne Šalamoun (i když on by mohl být jen ekvivalent nějaké jiné postavy z jiné kultury/národa, takže nemusel existovat přímo Šalamoun. Ale není to pravděpodobné, protože tohle platí hlavně pro Nový zákon a judaismus učitě měl plno svých vlastních, historicky žijících postav). A pokud Šalamoun tak určitě i jeho chrám/palác. Jen kdo ví, jak vypadal.
I plno postav a příběhů z řecké „mytologie“ (alespoň z těch lidských příběhů) byla prokázána/objevena. Už jen najít důkazy o existenci satyrů, kentaurů a Atlantidy. :D Ale jako fakt.. co by ne.

aliendrone

Ano, protože...

Přijde mi to DOST pravděpodobné. Bible je plná reálných historických fakt, ať je již jakkoliv překroutila či jinak okecala. Jisté je, že v době chrámové přestavby Heroda se již hovořilo jako o „druhém chrámu“.

Reálně si představuji 1. chrám jako nějakou víceméně „lepší chatrč“. Dnes se samozřejmě Šalamounova doba vykládá jako „období velké slávy“, nicméně ve skutečnosti bylo židovské království značne chudičké a bezvýznamné v porovnání s Egyptem či Asýrií. Nelze tedy očekávat nějaké architektonické orgie, což je možná důvod, proč nebyl doposud nalezen. ;)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.