tazalka

Vektorový formát z CorelDraw

V jakém formátu mám uložit soubor (obrázek) vytvořený v CorelDraw, kromě .cdr a .ai ?- v takovém formátu, abych VEKTOROVÝ OBRÁZEK mohla otevřít i na pc, kde není Corel a podobný vektorový program. Moc díky.
Doplňuji:
Exportuji, samozřejmě (v Uložit jako ani .jpg v nabídce není), ale chtěla jsem zachovat vektor a nechtěla jpg ani pdf, takže to vidím na wmf, s jeho otvíráním nemám taky problém:-). Moc děkuji všem

Odpovědi
lukas.zmizik

nebude to fungovat pod položkou „uložit jako“ ale musiš někde najít v menu „exportovat“ … tím chci říct, že to budeš muset převést nejlépe do formátu *.png – jinak jpg nebo gif na toto vhodný formát není – jpg udělá takové ty kompresní artefakty a gif je omezený hloubkou barev…

RedC22

SVG je celkem univerzální vektorový formát (minimálně ho zobrazí snad všechny současný webový prohlížeče). Jinak leda exportovat do nějakýho rastrovýho obrázku, jak radí lukas.zmizik.

mosoj

Neukládej ale proveď export na př. do PNG, JPG, nejlepší asi bude do PDF.
PNG a JPG otevře jakýkoliv prohlížeč fotografií a prohlížeč PDF má v compu také téměř každý.
Doplňuji:
Pal postrádám smysl otázky. Jednak není známo jaký program bude na tom kterém počítači a navíc existuje opačný příkaz „import“.

Toruk

Doporučuji export do *.wmf (windows meta file); je to opět vektorový formát, který lze běžně používat ve většině grafických i office- programů. Výhodnější je zachovat vektory- jednak jsou úspornější a hlavně je možné je nadále vektorově editovat.

cochee

Tuším, že Microsoft Office umí též otevřít přímo .cdr formát, musí být samozřejmě nainstalován příslušný převaděč (přímo z instalačního programu Office). Ovšem na vlastní oči jsem to neviděl (takže nemůžu svědčit o kvalitě zobrazení) a ani nevím, jestli si to náhodou nepletu s jiným vektorovým formátem.