VaclavZeman

Věděli jste, že v Mnichově vás při okamžitém nezaplacení pokuty na místě za jízdu na černo městskou dopravou zavřou?

Kdybyste jeli v Mnichově např. U-Bahnem a revizor vás chytl, že jedete jako „Schwarzfahrer“, tak byste byli pochopitelně vyzváni, ať zaplatíte pokutu. Ale pokud byste u sebe neměli dostatečnou hotovost či platební kartu s prostředky, tak byste byli okamžitě „zabásnuti“ a mířili do „Haftu“.

Tak ale flastně kde jinde byste někde něco takového očekávali než v Německu? To je snad jediná země s takovýmito věcmi a takovýmto chováním v Evropě.

Děkuju.

Nejlepší odpověď
Mravenec

V pořádku. Pouze u nás se cukaj, natáčí revizory, hulákaj o právech, natáčí policii, poučují policii, že si nepřejí, aby policie předala jejich totožnost. Prostě BANÁNISTÁN.

Další odpovědi
elkon

Je to v pořádku, ale mě to je jedno, já bych zadarmo nejel a nejel jsem nikdy zadarmo ani u nás. Takže se šmejdy je třeba zacházet tvrdě.

da ny

VÍM, to co Vy asi nevíte…
ŠKODA je, že si čecháčkové (zákonodárci) neumí brát dobré příklady v cizině.

No, v Mnichově jsem nějaký čas nebyla, je to trochu z ruky 😉

Nevím, co Vám kdo „nakukal“. 😉
PO celém Německu je jízda na černo je trestná!!! Pokutována 40, 60 nebo 80 €. NEBO odnětím svobody do jednoho roku!
Pokud nepředložíte doklad totožnosti, zavolá revizor policii.
Pokuty z Česka jsou velmi těžko a složitě vymahatelné. Zadržení policie je větší záruka/šamce, že provinilec pokutu zaplatí. Ať se postará, jak umí (uhradí někdo z ČR, pokud nemá provinilec hotovost nebo platební kartu……).
S postupem německých úřadů zcela spuhlasím.
V MHD se lze dopustit i jiných prohřešků a tam je „basa“ na místě. Tady projde vandalům a opilcům vše……..
Němci nemají zájem, živit na státní útraty cizince, kriminálníka zbytečně...... Mají důraznější prostředky, jak si poradit a udržet pořádek. Trestný čin – soud a kriminál. U jízdy v MHD na černo, až rok.

Na nákup do Německa se svezu autem. Pokud jedu na výlet nebo sama či s doprovodem na nákup nebo výlety. vlakem. Jedeme ve dvou cca za 300 Kč je v tom zahrnut poplatek za MHD v Německu i Česku a některé vstupy.
https://egronet­.de/cz/jizden­ka/ceny
Mapa Egronetu: https://egronet­.de/media/egro­net/Bilder/Li­niennetz/lini­ennetz-cz-fein_01_2020.pdf

Filip84

Blbost!

Jediný rozdíl oproti našemu a německému (spolkovému) právu je, že u nás není jízda bez platného jízdního dokladu ani správním delliktem, ani trestným činem.

V Německu může být jízda bez jízdního dokladu trestným činem Erschleichen von Leistungen.

Podle ustanovení § 265a odst.1 StGB wer die Leistung eines Automaten oder eines öffentlichen Zwecken dienenden Telekommunika­tionsnetzes, die Beförderung durch ein Verkehrsmittel oder den Zutritt zu einer Veranstallung oder einer Einrichtung in der Abschicht erschleicht, das Entgelt nicht zu entrichten, wird mit Freiheitsstrafe bis zu einem Jahr oder mit Geldstrafe bestraft, wenn die Tat nicht in anderen Vorschriften mit schwererer Strafe bedroht ist.

(kdo získá službu stroje, nebo telekomunikační sítě, která slouží veřejným účelům, přepravu dopravním prostředkem či přístup na akci nebo veřejné zařízení s oumyslem nezaplatit poplatek, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, nebo peněžitým trestem, pokud za přečin nelze uložit přísnější trest)

Podle ustanovení § 265a odst.2 StGB der Versuch ist strafbar.

(pokus je trestný)

Pokud byla trestným činem způsobena škoda nižší, než €50.00, trestný čin bude stíhán pouze na žádost oběti (§ 248a StGB).

Přečin získávání výhod podvodem je přečinem subsidiárním, ustoupí tedy, pokud byl spáchán přečin přísněji trestný, např. podvodu podle ustanovení § 263 StGB (např. jízda taxi bez zaplacení).

K naplnění skutkové podstaty přečinu získávání výhod podvodem postačí, aby osoba, která využije veřejnou dopravu bez zaplacení jízdného a doufá, že nebude zkontrolován (Bundesgerichtshof, usnesení sp. zn. 4 StR 117/08 z 8. ledna 2009).

K naplnění skutkové podstaty získávání výhod podvodem není vyžadováno, aby osoba, která využije veřejnou dopravu bez zaplacení jízdného, překonala ochranné zařízení, či obešla kontrolu (Bundesgerichtshof, usnesení sp. zn. 4 StR 117/08 z 8. ledna 2009).

K naplnění skutkové podstaty získávání výhod podvodem je vyžadováno, aby se činec nacházel v jedoucím vozidle hromadné dopravy osob (Oberlandesgericht Frankfurt am Main, usnesení sp. zn. 1 Ss 336/08 z 20. července 2010).

S ohledem na tu skutečnost, že k stíhání čince je (většinou) nutné, aby poškozený (dopravní závod) učinil příslušné oznámení, není úplně obvyklé, že tak závod činí při prvním dopadení osoby bez jízdenky revisorem, není to ale vyloučeno. Ale to je jediné, co takový revisor může, může předběžně zadržet osobu, která byla dopadena při páchání tr.činu, inter alia, pokud nelze určit její totožnost (§ 127 odst.1 věta prvá StPO), o čemž musí bezodkladně spravit policii, nebo ouřad státního zastupitelství (§ 127 odst.1 vět druhá StPO).

O zbytku rozhodne nezávislý tribunál.

https://www.gesetze-im-internet.de/stgb/in­dex.html#BJNR00­1270871BJNE045703307
http://juris.bun­desgerichtshof­.de/cgi-bin/rechtspre­chung/documen­t.py?Gericht=bgh&Ar­t=en&nr=46833&pos=0&an­z=1
https://www.rv­.hessenrecht.hes­sen.de/bshe/do­cument/LARE190015138
https://www.gesetze-im-internet.de/stpo/

plebs

Něco podobného bylo v Československu při budování socialismu, tudíž trochu z rodinné kroniky.
Trestní příkaz. ONV vydává podle § 38 – o trestním řízení 89/1950.
Zdeněk Vávra bytem v L … se trestá podle § 144 pokutou 100 Kčs ve prospěch státní pokladny.
Důvod: Není pochybnosti o tom, že jste se dopustil přestupku jel jste 5 ledna 1950 ve 13,30 hod.
na motocyklu Jawa 350 č. LM 2860 v L … ulicí Švermovou nepovolenou rychlostí bez ohledu na zledovatělý povrch vozovky.
Pro případ nezaplacení ve stanovené lhůtě se stanovuje náhradní trest odnětí svobody na 24 hodin. Podepsán referent za ONV v L …
Na obhajobu silniční hlídky a úředníka v té době byla povolena rychlost okolo autobusů škol, chodníků kde je více osob a pod. max. rychlost 15 km.
Na rychlou jízdu Zdeňka taviče lze uvést moto bylo připraveno a zkoušeno soutěžákem na zimní soutěž a přední i zadní kolo bylo opatřeno hřeby podobnými jako mají ledaří na ploché dráze.

VaclavZeman

Dany, naučte se číst. Vždyť vám to tam troubím. Děkuju.

VaclavZeman

Ano, Filipe. Děkuju.