dust8

Věděl by tu někdo, k čemu konkrétnímu slouží tento kabel (viz foto)?

Foto foceno mým mobilem.

Odpovědi
Alesh

Podrobnosti o výrobku
Kombinovaný kabel, VGA + audio

Ideální pro prezentace nebo pro monitory s reproduktory
Zástrčka HD15 + 3,5 mm zástrčka na obou koncích
Konektor VGA s ručními pojistnými šrouby

Zdroj: https://cz.rs-online.com/web/p/k­abely-vga/6162306

aliendrone

Hmm, na jednom konci klasický stereojack 3,5mm, na druhém standardní sériové rozhraní RS-232 (nikoliv VGA, jak se mylně domnívá Alesh), tedy klasický „sériový port“.

Pamatuji doby, kdy se RS-232 připojovaly k PC myšičky (pak přišlo PS2 a teď máme USB). Poněkud archaický, ale stále díky rozšířenosti (především v tech. průmyslu) ještě (čím dál řidčeji) používané rozhraní. Pravděpodobně sloužilo k propopjení audio analogového zdroje s PC grabovací zvukovou kartou nebo tak něco. Zkrátka ekvivalent koňského potahu, chceš-li.

Pokud nemáš speciální zařízení, ke kterému lze připojit (a to asi nemáš), tak je to to nanic. Abys měl představu – je ti to platné asi tak, jako dnes bývalá CD-ROM mechanika.

Kazatel

Sériový port s redukcí na jack, použít se to dá i dnes, například když potřebuješ z elektroniky oživit něco, co je jinak již totálně mrtvé, nicméně mám pocit, že com konektory dnes již na PC ani zezadu nenajdeš, byť piny na mainboardu asi mít budeš, ale toto k tomu stejně bez dalšího nepřipojíš.

Podtrženo sečteno, tobě tato redukce bude s jistotou, obzvláš bez příslušného software, na 99% k ničemu.

https://www.u­buy.cz/en/cata­log/product/vi­ew/id/13257553/s/li­anshu-db9-male-to-dc3-5mm-male-serial-rs232-cable-l-6ft-black?gclid=Cj0K­CQiArt6PBhCoA­RIsAMF5wagcso­GO_-Buhyqm1CaT_jFjxMF­jeGujdOtpB6sPCBwSLNc­gWj3GkOMaAmpi­EALw_wcB

Dochy

Popravdě: nevím
Alesh se určitě netrefil, protože tohle není dvojitý kabel, ale redukce z jednoho konektoru na druhý
Navíc ten CANON je D-sub 9 a ne D-sub 15, jaký se používá u VGA. D-sub 9 se také nějaký čas pro VGA používal, ale to asi nebude ten případ.

K Alienovi – RS-232 – nevylučuju, mohla by to být redukce např. pro přenos dat po audio kabelu (v minimálním případě stačí zem a dva datové vodiče, což stereo audio kablík splňuje) ale moc tomu nevěřím. Bacha, D-sub 9 je až příliš rozšířený, než abychom mohli jen podle konektoru říct, že jde o RS232 (resp. PC konektor pro sériovou komunikaci) Jen co já vím, tak se používal pro: různé historické grafické rozhraní (CGA,MGA,HERCU­LES,starý VGA), RS-232, staré herní ovladače (joysticky, pádla)

Závěr: Pokud se tu neobjeví někdo, kdo tohle opravdu používal (nebo alespoň viděl používat) tak se k účelu nedopracuješ. Můžeme tu diskutovat a probírat jednu teorii za druhou, ale to je asi tak všechno.

cochee

Něco podobného jsem dělal kolegovi z práce, který měl programovatelnou kalkulačku Casio a ta měla sériák vyvedený jako samici na jack 2.5 mm, musel se k tomu dobastlit převodník napětí s nějakým čipem MAX něco, aby to mohlo komunikovat s PC sériákem. Nakonec jsem to teda nedokončil, protože kolega to potřeboval rychle a mi to kapánek déle trvalo a kolega nakonec sehnal kabel někde v obchodě. Tady mě akorát mate „pohlaví“ té DB-9 – tenhle kabel se do PC portu nestrčí, protože sériák PC (COM port) je taky samec, jako tady na kabelu…

Dochy

Kazatel: COM stále u některých najdeš. Jestli dobře koukám, tak u CZC je asi u 10% nových základních desek (sám jsem jednu takovou koupil před půl rokem a popravdě tohle nebylo kritérium ke koupi. Musel jsem se podívat jestli tam ten COM je nebo ne.

Tou redukcí seš si jistej? Možnost to je, ale já jsem dosud nic takového neviděl. A pokud bych to chtěl použít jako datovou linku, určitě bych si to zapojení nejdřív ověřil.