Věděl by někdo?

Opakuji cizí dotaz,tedy pojem „kanár“ v tenisu.
Je jasné,kdy se to užívá,ale proč je kanár kanár? Původ,důvod vzniku tohoto.
Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Opakuji znova to, co znalci tenisu vědí. Kanár – je slovo z tenisového slangu, vítězství v setu na nulu, tedy 6:0.
Jak jsem uvedla v minulém dotazu, jde o metaforu z rostlinné říše k základnímu slovu kanár. Kdy slovo vzniklo, se nedá zjistit podobně jako u jiných pojmenování. Zkrátka objevilo se a je. Možná novinář chtěl aktualizovat výhru jednoho hráče nebo kvůli lepšímu zapamatování prohry či výhry. Možná pojmenování vytvořili sami hráči z citového zaujetí, nadázky, humoru. To se zalíbilo a slovo se začalo používat. Třeba některý hráč dostal živého kanára a ten nezpíval (zpívá jen sameček), nebo kanár nezpíval tak, jak by měl (viz minulá odpověď), případně kanár nezpíval, i když měl dostatek krmení a vody. Asociace – hráč nehrál tak, jak by měl, i když okolnosti tomu nenasvědčovaly atd.
Dostal tedy „nažrát“, ale nezazpíval, hrál špatně.
Rovněž se pojem kanářit používá i v hudbě v podobném významu.
Když se zamyslíte dál. Proč se třeba velkému bubnu ve slangu říká vašek, vence, véna? Proč se židle nejmenuje stůl, nebo naopak. Ani jazykovědci si mnohdy nevědí rady s původem pojmenování. Uvažuje se jen na základě podobnosti nebo vnitřní souvislosti. Víme, že slepice má krákat a snášet vejce, kráva bučet a dávat mléko, kanárek zpívat. Hráč tenisu má rovněž hrát tak, aby neprohrál, tedy nedostal kanára.
Tolik můj názor z hlediska významu slov. Samozřejmě že s ním nemusíte souhlasit.

Další odpovědi
standa

Už když zde zazněla tato otázka poprvé, tak mi to nedalo a asi 15 min. jsem gůglil a nic nevygůglil ☹

sisi0110

Je to jen moje domněnka, ale řekla bych vcelku logická. Název kanár vznikl při pojmnování divokých (dnes domestikovaných) ptáčků, jež se hojně vyskytovali na Kanárských ostrovech (také Azory,…). A Kanárské ostrovy byly pojmenovány jako ostrov psů, tedy v latině Insula Canaria. To je jediné vysvětletí, které mě napadá.

FOG

Treba ,ze tenisovy micek vypada zlute ,jako vetsina ptacku – kanarku?

anonym

Je to záhada.Záhada v záhadě.