Avatar uživatele
anonym

Věděl by někdo?

Opakuji cizí dotaz,tedy pojem „kanár“ v tenisu.
Je jasné,kdy se to užívá,ale proč je kanár kanár? Původ,důvod vzniku tohoto.
Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5093 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Opakuji znova to, co znalci tenisu vědí. Kanár – je slovo z tenisového slangu, vítězství v setu na nulu, tedy 6:0.
Jak jsem uvedla v minulém dotazu, jde o metaforu z rostlinné říše k základnímu slovu kanár. Kdy slovo vzniklo, se nedá zjistit podobně jako u jiných pojmenování. Zkrátka objevilo se a je. Možná novinář chtěl aktualizovat výhru jednoho hráče nebo kvůli lepšímu zapamatování prohry či výhry. Možná pojmenování vytvořili sami hráči z citového zaujetí, nadázky, humoru. To se zalíbilo a slovo se začalo používat. Třeba některý hráč dostal živého kanára a ten nezpíval (zpívá jen sameček), nebo kanár nezpíval tak, jak by měl (viz minulá odpověď), případně kanár nezpíval, i když měl dostatek krmení a vody. Asociace – hráč nehrál tak, jak by měl, i když okolnosti tomu nenasvědčovaly atd.
Dostal tedy „nažrát“, ale nezazpíval, hrál špatně.
Rovněž se pojem kanářit používá i v hudbě v podobném významu.
Když se zamyslíte dál. Proč se třeba velkému bubnu ve slangu říká vašek, vence, véna? Proč se židle nejmenuje stůl, nebo naopak. Ani jazykovědci si mnohdy nevědí rady s původem pojmenování. Uvažuje se jen na základě podobnosti nebo vnitřní souvislosti. Víme, že slepice má krákat a snášet vejce, kráva bučet a dávat mléko, kanárek zpívat. Hráč tenisu má rovněž hrát tak, aby neprohrál, tedy nedostal kanára.
Tolik můj názor z hlediska významu slov. Samozřejmě že s ním nemusíte souhlasit.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Už když zde zazněla tato otázka poprvé, tak mi to nedalo a asi 15 min. jsem gůglil a nic nevygůglil ☹

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
sisi0110

Je to jen moje domněnka, ale řekla bych vcelku logická. Název kanár vznikl při pojmnování divokých (dnes domestikovaných) ptáčků, jež se hojně vyskytovali na Kanárských ostrovech (také Azory,…). A Kanárské ostrovy byly pojmenovány jako ostrov psů, tedy v latině Insula Canaria. To je jediné vysvětletí, které mě napadá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOG

Treba ,ze tenisovy micek vypada zlute ,jako vetsina ptacku – kanarku?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Je to záhada.Záhada v záhadě.

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek