Zdenčí

Stačí, když podám žádost o zrušení věcného břemene (prababiččin byt v domě) já sama, nebo ji musíme s bratrem podat oba?

Dobrý vecer, měla bych dotaz. S bratrem vlastním dům, na kterém je věcné břemeno bytu na prababicku. Toto věcné břemeno chceme zrušit. Je potřeba, abychom o toto požádali oba, nebo stačí když to vyřídím já sama? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Herjulfson

Z dotazu nevyplývá zda prababička ještě žije, ale předpokládejme, že již ne. V tomto případě by to bylo takto:

  • Je třeba zpracovat návrh na vklad – formulář katastrálního ú­řadu.
  • K tomu se přiloží úmrtní list.
  • Dále ještě musíte přiložit „prohlášení o zániku práva odpovídajícího věcnému břemeni v důsledku úmrtí oprávněné fyzické osoby“. To je další formulář, který naleznete na stránkách CUZK.

Návrh na vklad stejně jako samotné prohlášení může podepsat jen jeden z vás. Jen na prohlášení o zániku..... musí být ověřený podpis (sice to odporuje logice, když je přiložen originál úmrtního listu, ale je to prostě tak). Poplatek na katastru činí 1.000,– Kč.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne by k tomu měl stačit jeden z Vás, věcné břemeno se vázalo k domu.
Měla/i. byste doložit (úmrtní list vzít s sebou) úmrtí prababičky.

cukrar

Stačí jeden z Vás, doložit věrohodným dokladem, že babička již nežije.

Pepa25

Odpověděl Herjulfson. Jen pro pořádek: pokud oprávněná žije, tak je zrušení možné dohodou, tzn. s jejím souhlasem!