annas

Vadí vám, když ženy nepřechylují česká příjmení a ponechávají si mužskou koncovku ( bez -ová)?

Nejlepší odpověď
baghira

Ne. Je to každého věc.

Nevadí.
Naopak mi vadí automatické přechylování jmen u cizinek – považuji to za komolení jména a tedy přinejmenším nezdvořilé.
Jméno je osobní a důležitá věc, a nemělo by být „upravováno“.

Další odpovědi
Valky

Ne. Je to každého věc.

Ale co mi vadí, je to, jak se počešťují příjmení cizích hereček nebo známých osobností. Třeba Jennifer Anistonová atd.. KDyž přijedu do zahraničí, taky mi neříkají například Jana Novák, ale Nováková… Tak proč to u nás takhle „k****“ ?

anonym

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Otázka je oproti originál předloze překroucená, takže varianty jsou si protiřečící.
Ve dvou zbývajících možnostech mohly být uvedeny i případy zahraničních do češtiny.

pokazdejinak

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

myslím, že se tu trochu popletly odpovědi, protože ANO, vadí mi to a u českých příjmení je to proti pravidlům češtiny…

ale přiznám se, že před přečtěním toho článku v magazínu Dnes jsem si taky myslela, že k zahraničním jménům -ová nepatří – omyl, patří! a ten článek vám vřele doporučuju! čeština je prostě ohebný jazyk a když řeknu, že vidím Barracka Obamu, tak mu přece nekomolím jméno

dědapetr

Ne. Je to každého věc.

Stejně když se žena vdá tak příjmení změní a nevadí jí to.

Deli

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Přijde mi to někdy i směšné, ale spíše exotické, zajímavé. Moje kamarádka si vzala exotického manžela a teď se jmenuje jako jedna síť obchodů pro kutily 🙂
Naštěstí jsem tohle nikdy nemusela řešit, střídala jsem samá krásná česká příjmení 🙂

Jirka

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

Možné odpovědi jsi pravděpodobně chtěl napsat jinak – jestli mi to vadí? Když odpovím ano,přece nebudu tvrdit,že je to logické protože hodně cestujeme do zahraničí a když odpovím ne, tak nebudu tvrdit, že mi to přijde směšné – tvrdím přeci Ne, NEVADÍ MI TO!

Ella

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Víte co je nejhorší? Že například americkým herečkám novináři v článcích nebo v televizi VŽDY narvou -ová (Streepová, Monroeová,Annis­tonová), ale těm českým „krasavicím“, které se dělají světové to nedělají, proč??!

Syd

Ne. Je to každého věc.

Ne až na příjmení končící na ý, to by totiž bylo asi fakt blbý, se jmenovat třeba Jana Šťastný

Berušinka

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

quentos

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

hanulka11

Ne. Je to každého věc.

casey

Ne. Je to každého věc.

Jikra

Ne. Je to každého věc.

aramah

Ne. Je to každého věc.

filva

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

baghira

pokazdejinak: pokud vidíte Barracka Obamu, tak mu to jméno rozhodně komolíte (Barack je s jedním „r“ – nic ve zlém, dělám si srandu) :D

Ano, vím co jste chtěla říct, ale já vidím rozdíl mezi pouhým skloňováním (které je OK a nevyhnutelné), a přechylováním, které až tak nevyhnutelné není (Marilyn Monroeová? To se snad nikde nevidí.).

Kerberus

Podle MF Dnes. 17 % respondentů nevadí, 1 % je to lhostejné. Zbývající varianty – 41 %

Kerberus

Děkuji za vaše reakce. Jak jsem uvedla, převzala jsem otázku z MF Dnes, ale byla jsem nepozorná. Jsem si toho vědomá, že v otázce je to neomluvitelné, ale přesto prosím o prominutí. Zazmatkovala jsem. Děkuji.

Přepíši začátek otázky znova:

Přijde vám přirozené, když ženy …