Avatar uživatele
annas

Vadí vám, když ženy nepřechylují česká příjmení a ponechávají si mužskou koncovku ( bez -ová)?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, Jikra, dědapetr, Deli, fcoop před 4631 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Ne. Je to každého věc.

Nevadí.
Naopak mi vadí automatické přechylování jmen u cizinek – považuji to za komolení jména a tedy přinejmenším nezdvořilé.
Jméno je osobní a důležitá věc, a nemělo by být „upravováno“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Valky

Ne. Je to každého věc.

Ale co mi vadí, je to, jak se počešťují příjmení cizích hereček nebo známých osobností. Třeba Jennifer Anistonová atd.. KDyž přijedu do zahraničí, taky mi neříkají například Jana Novák, ale Nováková… Tak proč to u nás takhle „k****“ ?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Otázka je oproti originál předloze překroucená, takže varianty jsou si protiřečící.
Ve dvou zbývajících možnostech mohly být uvedeny i případy zahraničních do češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

myslím, že se tu trochu popletly odpovědi, protože ANO, vadí mi to a u českých příjmení je to proti pravidlům češtiny…

ale přiznám se, že před přečtěním toho článku v magazínu Dnes jsem si taky myslela, že k zahraničním jménům -ová nepatří – omyl, patří! a ten článek vám vřele doporučuju! čeština je prostě ohebný jazyk a když řeknu, že vidím Barracka Obamu, tak mu přece nekomolím jméno

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Ne. Je to každého věc.

Stejně když se žena vdá tak příjmení změní a nevadí jí to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Přijde mi to někdy i směšné, ale spíše exotické, zajímavé. Moje kamarádka si vzala exotického manžela a teď se jmenuje jako jedna síť obchodů pro kutily 🙂
Naštěstí jsem tohle nikdy nemusela řešit, střídala jsem samá krásná česká příjmení 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jirka

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

Možné odpovědi jsi pravděpodobně chtěl napsat jinak – jestli mi to vadí? Když odpovím ano,přece nebudu tvrdit,že je to logické protože hodně cestujeme do zahraničí a když odpovím ne, tak nebudu tvrdit, že mi to přijde směšné – tvrdím přeci Ne, NEVADÍ MI TO!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Víte co je nejhorší? Že například americkým herečkám novináři v článcích nebo v televizi VŽDY narvou -ová (Streepová, Monroeová,Annis­tonová), ale těm českým „krasavicím“, které se dělají světové to nedělají, proč??!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Ne. Je to každého věc.

Ne až na příjmení končící na ý, to by totiž bylo asi fakt blbý, se jmenovat třeba Jana Šťastný

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Berušinka

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Ne. Je to každého věc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
casey

Ne. Je to každého věc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Ne. Je to každého věc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

Ne. Je to každého věc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
filva

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
baghira

pokazdejinak: pokud vidíte Barracka Obamu, tak mu to jméno rozhodně komolíte (Barack je s jedním „r“ – nic ve zlém, dělám si srandu) :D

Ano, vím co jste chtěla říct, ale já vidím rozdíl mezi pouhým skloňováním (které je OK a nevyhnutelné), a přechylováním, které až tak nevyhnutelné není (Marilyn Monroeová? To se snad nikde nevidí.).

před 4631 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Podle MF Dnes. 17 % respondentů nevadí, 1 % je to lhostejné. Zbývající varianty – 41 %

před 4631 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Děkuji za vaše reakce. Jak jsem uvedla, převzala jsem otázku z MF Dnes, ale byla jsem nepozorná. Jsem si toho vědomá, že v otázce je to neomluvitelné, ale přesto prosím o prominutí. Zazmatkovala jsem. Děkuji.

Přepíši začátek otázky znova:

Přijde vám přirozené, když ženy …

před 4631 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek