Danina65

V rozhovoru jsme se dostali do sporu, jaký je rozdíl mezi čarodějkou a čarodějnicí, víte to někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Dnes jde o synonyma, ale v minulosti to bylo jinak – jedna pomáhala, druhá ubližovala. .

čarodějka – souvisí se slovem maska, maskot – přinášela štěstí.
čarodějnice – vztah ke slovu jezinka, představovala zosobněné zlo l – ubližovala..

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
led

zjednodušeně
čarodějka provozuje bílou mágii, která spíše pomáha lidem
čarodějnice praktikuje černou magií, lidem škodlivou, proti jejich vůli

Ve středověku lidé většinou neznali tento rozdíl a brali to jako „Co není psáno v Bibli jako vůle Boží, je proti Jeho vůli a jako škodlivé se musí zničit. Nejlépe ohněm, protože oheň očišťuje“

vitek1724...

Čarodějka je někdo kdo umí kouzlít a čarodějnice je zlá bytost která využívá kouzla ke zlu.

chachar1922

Čarodějka může být třeba pěkná a čarodějnice má určitě škaredý špičatý nos a na něm bradavici.

SickBreed

Žádný, je to synonymum. Výraz čarodějnice mi přijde trochu hanlivější.

Kelt

Obvykle se říká bílá čarodějka je hodná, ale zlá čarodějnice. 30.dubna se ženské převlékají za čarodějnice,ale ne za čarodějky.

anonym

Čarodějka je třeba toto:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Carod%C4%9Bjnic­tv%C3%AD
A čarodějnice,ty se pálily.
https://www.go­ogle.cz/?gws_rd=­ssl#q=%C4%8Da­rod%C4%9Bjnice+wi­ki
Pumo jakej panteismus ,co to sem cpeš za kravinky.

zjentek

čarodějka- to se mi vybaví krásná dáma s rovnou páteří v kouzelný róbě..
čarodějnice- no tak to se mi nevybavuje, ty vidím tady na prajzké přímo na ulici.

anonym

Žádný panteismus dobra a zla neexistuje, magie je jenom jedna!

lexx

rozdíl je asi ten jako mezi ministrem a ministrantem

Mee

Historicky se používal výraz čarodějnice pro ženu užívající magii, coby přechýlení od slova čaroděj. Vzhledem k pejorativnímu obsahu slova se překladatelé a autoři fantasy literatury v češtině pokusili o novotvar, který by byl též přechýlením označení čaroděj, nicméně nezatížený pejorativním obsahem, aby se mohly použít i jako kladné postavy. Výsledkem je tvar čarodějka.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Pumík „Žádný panteismus dobra a zla neexistuje, magie je jenom jedna!“
Pravda pravdúca, ale cieľ jej použitia ju delí na bielu – kladnú a čiernu – zápornú. Je to otázka uhlu pohľadu.
Aj pojem „mágia“ može byť niekedy zavádzajúci – magické dielo, magický film. Tu nejde o magickú činnosť, ale o pocit, ktorý človek zažíva pri zhliadnutí takéhoto diela, filmu. „Magická hlbočina“ názov filmu, v ktorom nejde o kúzla, čary ale o čosi, úkaz ťažko pochopiteľný bežnému človeku. A už máme niekoľko významov „jednej mágie“.

anonym

Magie ve smyslu „tří králů“ astrologů, mudrců – okultní vědy a ne nějaké dětinské povídačky.

anonym

To znamená, že diskriminace podle vzhledu?Nebo jen „bič boží“ na ty, kteří řídí vesmírné principy jak se jim to hodí…žádný rozdíl v tom není, jenom pro puntičkáře.