Bičiště

V Novém Bydžově je ulice „Na Šarlejích“ Co to je „šarlej“ , šarleje?

Nejlepší odpověď
annas

Šarlej – slovo vzniklo ze střhn. scharleie. Je to staročeské slovo ve významu druh šalvěje.

To znamená, že na místě, kde vzniklo jméno této ulice, se zřejmě pěstovala šalvěj.

Podle etymologického a staročeského slovníku.

Další odpovědi
anonym

zkoušela jsem prohledat kde co Šarlej je prostě jen jméno,nemá žádný přívlastek

Bičiště

Tak jsem se to konečně dozvěděl. Šarlej znamená – hradba, val, a je to slovo francouzského původu. V ulici Na šarlejích bývaly městské hradby,od toho název ulice.