Lambáda

V kolik hodin přijede parník?

V kolik hodin přijede parník, který odjíždí v úterý v 6:15?
Rychlost: 8m/s.
Dráha: 150km.
Po costě 4× STOP (1 hodina).

Nejlepší odpověď
orwell

Podle mě parník přijede do cíle téhož dne v 15 hodin 27 minut (zanedbám-li nějaké ty sekundy jako nepodstatné) za předpokladu, že každá zastávka trvala 1 h. Pokud by všechny zastávky trvaly v úhrnu 1h, pak by parník přijel ve 12:27.
Co se týká takových příkladů, pak se zpravidla nepředpokládá „zamontování“ zpomalování před zastávkou a následné zrychlování, to už by byl vyšší level. Dál bych mohl namítat, že nevím, zda udaná rychlost parníku je vůči vodě či břehu v případě řeky (byla-li by to řeka), atd.

Další odpovědi
anonym

Taky jsem míval takové příklady, ale ty jsem řešil ve škole!

Kepler

Nepřesné zadání: 4 x stop celkem jedna hodina, nebo každá po jedné hodině? Jinak by to vypočítala i cvičená opice.

JájsemRaibek

Nelze vypočítat. Nejprve je start – vyplutí a následně je 4× přestávka ve formě zastavení. Parník nezastaví z 8m/s na nulu ihned a rovněž tak nedosáhne rychlosti z nuly na 8 m/s ihned. A tato prodleva je celkem 10×, tedy 1× při odplutí, 4+4× při přestávce a 1× při připlutí na místo.

orwell

Jen tak mimochodem: potkal jsem se v životě se spoustou příkladů, kdy člověk musí zatlumit inteligenci a vyložit si zadání nejjednodušším možným způsobem, jinak má smůlu. Vzpomněl jsem si na příklad ze svého zeleného mládí, se kterým přišla jedna sympatická dívčina a já jsem se chtěl „blejsknout“, což se mi bohužel nepodařilo. Z okna domu ve výšce h stojícího na břehu řeky byl zaměřen protější břeh řeky pod úhlem alfa. Vypočítejte šířku řeky. Čísla si už nepamatuji. Můj problém byl v tom, že jsem si nakreslil zeď domu kousek od břehu řeky, neboť jsem se domníval, že jen blbec by si stavěl barák tak, aby mu zeď omývala voda (nechci urazit benátčany). Pochopitelně mi chyběl ještě jeden údaj ke zdárnému výpočtu. Ten, kdo moc nepřemýšlel a „postavil“ si barák se zdí na rozhraní voda-zem, byl úspěšný a stačila mu k tomu jedna goniometrická funkce. Takže další den jsem to dostal od holky sežrat. Prý někteří kluci to vypočítali a nic těžkého to nebylo. A tak z rande sešlo ☹

Lambáda

Asi jsem horší jak cvičná opice, ale díky za včechny odpovědi :D

Kepler

Ne, nejsi horší než cvičená opice a nechtěl jsem tě urazit. Jen se snaž zadávat matematické úkoly exaktně a se všemi podmínkami. Jinak se můžou vypočítat hausnumera. Výpočet je vždy přesný jen tak, jak jsou přesná výchozí data.