Petilinda

V jakém oblečení jít na pohřeb?

Poraďte mi někdo, co si mám obléct na pohřeb – nikdy jsem nebyla a teď umřel manželův strýc..myslím si, že není potřeba abychom šli JÁ v černých šatech a Manžel v obleku..ale nevím.. Prosím prosím za radu..

Nejlepší odpověď
anga

Trochu z chytrých článků o etiketě:
Na smuteční obřad se oblékáme co nejkonzervativněji podle pravidla – čím blíže k zesnulému, tím tmavší oblek. Muži by měli mít černý oblek bez lesku nebo nápadného vzoru, bílou košili, černou kravatu a černé šněrovací boty. Ostatní muži v obřadní síni či za rakví by měli mít co nejtmavší oblek, bílou košili a tmavou kravatu bez křiklavého vzoru. Ženy musejí mít zakrytá ramena a kolena, šaty by měly být černé. U širší rodiny a přátel stačí tmavé. K černým šatům patří černé punčochy a černé boty, včetně černé kabelky. Vhodné jsou klobouky, které se nesundávají protože jsou součástí jejich smutečního úboru.

Šaty lze samozřejmě nahradit kalhotami a tmavší halenou a nebo přímo kostýmkem.

A ať se na mě -iv- nezlobí, ale jít vlastnímu strýčkovi na pohřeb v džínách je na facku. Pohřeb je posledním rozloučením s blízkým člověkem, tak je potřeba tuto úctu náležitě vyjádřit. A slušně se obléct je ta nejmenší věc, kterou pro to můžeme udělat. Ale byla by to jiná, pokud by si dotyčný přál rozloučení v jiném duchu.
Doplňuji:
A samozřejmě nezapomeňte na kytici (SUDÝ počet květin) a dává se stonkama směrem k podstavci.

Další odpovědi
kocickaaa

rozhodně černou. a teď zase takové teplo není ne?.. Dá se to vydržet, je to slušnost..

anonym

Nemusite v cernem . Manzel muze i v dzinach a tmave kosili a i vy to same , nebo tmavsi triko , bluzku a nemusi byt cerna. -iv.

hanulka11

tak pohřeb bude teď když je teplo ,není nutné sako – manžel může mít tmavé kalhoty a klidně i tmavou košili bude to vypadat slušně a ty si taky vezmi něco tmavšího – je to slušnost …tím uctíš jeho památku

venkovan

Oblékněte se slušně a vkusně tak jak oba cítíte rozloučení s blízkým. Ono dnes jde víc o tu skutečnost toho posledního rozloučení než o doslovné dodržování etikety. Myslím, že památku si na své blízké zachováváme víc ve svém nitru než v oblečení.

led

Záleží od vzťahu, ktorý ste mali.
Ale myslím, že by sa nepatrilo prísť vo veselých šatách. Jedine, ak si to mrtvý prial.

aramah

Slušně neznamená v černém,stačí páska na rukáv.Každého věc......

Filip84

Bože, to jsou – zase – „problémy“:

U muže je jediným přípustným formálním oděvem černý, nebo hodně tmavě šedý, oblek. Ale oblek je oblek, tzn. kalhoty, vesta, kabát, žádné bez vesty, protože je horko, nebo jenom v košili. Košile jen bílá, vázanka jen černá, košile musí mít francouzské manžety (ohrnovací, na manžetový knoflík), k smutečnímu obleku náleží černé rukavice (opět, i kdyby bylo 300°C).

Mezi formální denní oděv náleží i žaket a frak. Žaket je žaket, nosí se k němu blastron, šedý klak (vypadá, jak cyllindr, ale je z plsti), šedé rukavice. Tečka. Denní frak má černou vestu a černou vázanku, nosí se k němu zásadně pouze opera pumps (takové pánské „baleríny“, s mašličkou), psí dečky, bílé kožené rukavice a cyllindr (hedvábný), košile musí být s připínací tuhou náprsenkou. Celý ten mundůr se nedá nový pořídit pod GBP 5,000.00, a pokud je vám v tom zima, jediným povoleným „kabátem“ je fraková pláštěnka (červeně podšitá, budete v tom vypadat, jako Drákulův sluha), která, sama o sobě, se nedá sehnat pod GBP 1,500.00.

Když dojdete na funus v žaketu, nebo nedej bože v denním fraku, budete vypadat nepatřičně, protože tam nikdo jiný nebude za „tučňáka“.

Smyslem etikety, protokolu, je vytvářet a udržovat příjemné prostředí, ne rvát „rebely“ do fraků, proboha. Tak asi když půjdu na rokerský funus s motorkama, tak jsou džíny, kožená bunda a vesta s lebkou naprosto ok, ne?

Pokud je funus v kostele, tak je to normální mše, a pokud nejdete na trachtu, stačí klidně černé džíny a tričko s límečkem – prostě jako do kostela. Stejně tam budou „svíčkové báby“, a spol., a ti lidi budou mít úplně normální oblečení, alespoň z části – protože jdou na mši, ne na funus.

Ženské to mají jednoduché. Večer = dlouhé šaty, den = krátké šaty, na funus černé, černé rukavice a černý klobouk (i kdyby vařila rtuť v teploměru). Samozřejmě, pokud je funus v kostele, zvlášť třeba v pravoslavném, nebo u „tridentistů“ (Kněžské bratrstvo sv.Petra, Kněžské bratrstvo sv.Pia X. …), tak by ty šaty neměly být upnuté a měly by krýt ramena a kolena.

styvekdrtic

Nic křiklavého hlavně, obecně stačí černé sako, a decetní dekorace.. Hodně mi pomohl tento návod pohřební služby https://goodby­e.cz/poradna/poh­reb-vhodne-obleceni/

Dea Lae

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Už je nejspíš dávno po pohřbu, ale ve sportovním bych to třeba neviděl, ani s červenou barvou bych to nepřeháněl, byť by zesnulý asi nic nenamítal, tak jako tak jde o neradostnou událost, takže barvy lze jednoduše dovodit.

Pisatel

Souhlasím. Hlavně si nejsem jistý tím, co tu někteří píší ohledně toho, co by si zesnulý přál, či to, že stačí páska na rukáv. Hodně lidí nemá ani to štěstí uspořádat svoje nejnutnější záležitosti, natož aby diktovali dress code pro svůj pohřeb. Držel bych se klasiky – tady k tomu je detailní návod: https://www.poh­rebpegas.cz/o­bleceni-na-pohreb/