a.h.

v březnu mi končí RD, zaměstnavatel u kterého jsem byla zaměstnaná mi dal výpověď dohodou z důvodu péče o dítě, jsem mat

v březnu mi končí RD, zaměstnavatel u kterého jsem byla zaměstnaná mi dal výpověď dohodou z důvodu péče o dítě, jsem matka samoživitelka, mám nárok na odstupné?
Doplňuji:
ukončení pracovního poměru dohodou…zaměs­tnavatel mi nabídl vrátit se zpět, ale nemohu vykonávat 12-ti hod práci z důvodu péče o dítě

Nejlepší odpověď
gecco

Co je to „výpověď dohodou“???
😉
Buďto ti dal výpověď – z nějakého důvodu (a ten my neznáme) a nebo s tebou uzavřel dohodu (a její podmínky neznáme taky)…
Už jsi tu smlouvu podepsala? A nebo máš její návrh? – tak se na její podmínky koukni…
A pokud ji ještě nemáš/neznáš, počkej, až ji znát budeš.
Doplňuji:
Při ukončení pracovního poměru dohodou máš nárok na cokoli, co si dohodneš (třeba i na to odstupné) – ale právě jen na to, co si dohodneš.
Takže smlouvej – ať se ti zadaří.
😉

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nezlobte se jak to řeknu, ale pokud jste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o rozvázání pracovního poměru, tak jste pos…la co se dalo.

  1. na úřadu práce obdržíte po celou dobu (5 měsíců) pouze 45% výdělku-skončila jste dohodou
  2. zákoník práce nezná péči o dítě jako důvod výpovědi a tento důvod není uveden v důvodech pro vyplacení odstupného-takže nárok nemáte.

Pokud by vás zaměstnavatel nechtěl zaměstnat p skončení RD, může vám dát výpověď, následně vám dá odstupné a na úřadu práce nebudete krácena ve výplatě podpory.
Doplňuji:
OK, dohodou můžete skončit, ale jelikož v dohodě musí být uvede důvod pokud si to přeje zaměstnanec, trvejte na uvedení důvodu, že pro vás nemá místo když neděláte 12ky.
V tom případě pro vás nemá místo a to je důvod pro odstupné.
A mimochodem, pokud pečujete o malé dítě (nevím jistě do kolika let-1, 12?), máte márok na přizpůsobení a musí vám vyhovět.

dědapetr

Výpověď a rodičovská dovolená – nepřistupujte na nevýhodné podmínky

http://www.ape­rio.cz/326/vy­poved-a-rodicovska-dovolena-%E2%80%93-nepristupujte-na-nevyhodne-podminky

ratava

jen trochu upřesním odpovědi…

Zkuste -chcete-li pracovat- nejdříve u svého zaměstnavatele podat na základě § 241 odst. 2) žádost o úpravu pracovní doby („zaměstnavatel je povinen vyhovět zaměstnankyni pečující o dítě mladší 15ti let, pokud požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené pracovní doby“). Pokud tomu nebrání žádné provozní důvody, měl by vám zaměstnavatel vyhovět…

Žádost o změnu/zkrácení úvazku zašlete zaměstnavateli písemně a žádejte i písemné zdůvodněné vyjádření bez zbytečného odkladu. Žádost adresujte zaměstnavateli, musí obsahovat datum, místo a podpis žadatele. Uveďte do ní výslovně, jakou úpravu pracovní doby žádáte…
Pokud zaměstnavatel žádosti nevyhoví, pak je na něm aby prokázal, že vážné provozní důvody, které mu brání ve vyhovění žádosti, existují.
Ale jestliže o úpravu pracovní doby požádáte a zaměstnavatel nebude schopen žádosti vyhovět, nejedná se o žádný z výpovědních důvodů ani o výpovědní důvod nadbytečnosti podle § 52 písm. c). ZP. Tento důvod by byl dán pouze tehdy, že např. organizační změnou pracovní místo zruší a vy se tak stanete nadbytečnou. Pokud by to však učinil, znamená to ale, že může provoz zajistit ostatními zaměstnanci a žádný vážný důvod pro nevyhovění vaší žádosti o úpravu pracovní doby tak neexistuje.

Rozdíl by byl, kdybyste před nástupem na MD pracovala 8 h směny a 12 h směny by byly „organizační změnou“, viz určení pracovní doby vaší smlouvou… v tomto případě máte nárok na odstupné

Pokud vám zaměstnavatel na změnu prac.doby nepřistoupí, můžete rozvázat pracovní poměr klasickou výpovědí, ať už bez udání důvodů, pro nevyhovění vaší žadosti o změnu PD, nebo z důvodu starání se o dítě do 4 let. V případě, že nemáte-li ve smlouvě sjednáno jinak, činí výpovědní doba 2 měsíce a nelze ji zkrátit. Výpověď podáváte vy, bez nároku na odstupné…

Při podání žádosti o ukončení PP dohodou, nezapomeňte opět udat důvod ukončení PP… zde nárok na odstupné dle dohody mezi vámi a zaměstnavatelem…

Zaměstnavatel vás nesmí nutit podepsat dohodu, s kterou nesouhlasíte a vy máte právo po skončení RD nastoupit do svého zaměstnání a žádat o přidělení práce (nemusí být stejná, jako před nástupem na MD/RD)

Každopádně k datu, kdy vám končí RD musíte mít vaše pracovní záležitosti vyřešené a do práce buďto nastoupit, nebo se evidovat na ÚP. Bez platné výpovědi se automaticky počítá s tím, že do svého zaměstnání po skončení RD ihned nastoupíte a nestane-li se tak, může to být ze strany zaměstnavatele považováno za porušení kázně…

Na ÚP se evidujte nejpozději do 3 dnú od ukončení RD…

…zbytek viz předešlé odpovědi… a ZP

ivzez

Zaměstnavatel „Vám nedal výpověď dohodou“ (ta neexistuje), ale Vy jste se rozhodla uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Na odstupné vzniká nárok v případě výpovědi (nebo dohody) z důvodu na straně zaměstnavatele. V tomto případě je ale důvod ukončení na Vaší straně.

Doufám, že jste alespoň v písemné dohodě uvedla „osobní péči o dítě ve věku do 4 let“ nebo „návštěvu předškolního zařízení“, aby se Vám v případě registrace na ÚP nekrátila podpora.

Jestli jste dohodu ještě neuzavřela, nastupte napřed do práce
(i za cenu, že budete muset někomu zaplatit za hlídání).

Pokud zaměstnání ukončíte, aniž byste nastoupila do práce, bude se za Vaše poslední zaměstnání považovat péče o dítě a podpora bude vypadat takto:
— první dva měsíce: 3.777,– Kč,
— další 2 měsíce 3.022,– Kč a
— poslední měsíc 2.770,– Kč

—––
Další možností je požádat zaměstnavatele písemně o vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen přihlížet i k podmínkám zaměstnanců, kteří sami pečují o dítě, a – pokud mu v tom nebrání vážné důvody – takové žádosti vyhovět (zákoník práce, § 241).

———–
Odkazy:
Vážné důvody skončení zaměstnání, zákon o zaměstnanosti, § 5 písm.c):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (informace mj. i o podpoře):
https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Zákoník práce, § 241:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p241

————
@ Raibek:

Zákoník práce uvádí pouze výpovědní důvody na straně zaměstnavatele.

Podle zákona o zaměstnanosti je péče o dítě vážným důvodem
k ukončení zaměstnání, jenom je dobré do dohody nebo výpovědi
uvést přesnou formulaci (aby se zaměstnanci nekrátila podpora).

ivzez

Poznámka:

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel, který určuje i typ a směnnost provozu, jež může v případě potřeby (z provozních důvodů) i měnit.

Ani v případě, že by ke změně došlo v průběhu RD, by změna typu provzu či délky pracovních směn podle mne nebyla důvodem k výpovědi s odstupným.
(Se sjednáním pracovní doby nebo dělky pracovní směny jsem se v pracovní smlouvě ještě nesetkala – zaměstnavatelé si zpravidla takto „ruce nesvazují“.)