anonym010

Je normální trpět úzkostmi, i když beru antidepresiva?

Dobrý den! Je mi 15 a necelý půl rok se léčím Asentrou 50 (1 tabletka denně) kvůli úzkostem, které mi začaly v 11 letech a ve 14 se rapidně zhoršily. Celkově mi léky pomohly cca z 90 %. Nicméně při ošklivém počasí se mi třeba z 10 % vrací a cca jednou za dva měsíce se mi třeba na dva dny vrátí až z 50 %. Problém je, že mi to ještě zhoršuje to, že když se mi nějaká úzkost vyskytne, tak nad tím furt přemýšlím, napadá mě, že mi léky přestaly fungovat a že už mi nikdo nepomůže atd. Máte s tímto taky někdo zkušenosti, je toto normální průběh léčby antidepresivy a mohl bych si v těchto situacích nějak pomoci a neměl bych si zažádat o zvýšení dávkování?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Protože antidepresiva problémy neřeší. Pouze potlačí depresivní stavy, ale neřeší příčinu. Obyčejná chemie, která má v těle něco produkovat, obyčejná „hrátka“ s látky (která spíš otupuje). Pokud máš problémy, čel jim. Pokud nevíš, co to způsobuje, tak to hledej, pokud to víš, něco s tím dělej. Hádám, že asi víš, jinak by ti je nepředepsali. Skutečně profesionální psychologové i psychiatři doporučují podávat takové léky až jako takovou poslední možnost (spíš pro skutečně duševně nemocné), ale co se depresí týká, tak to jsou stavy, které se normálně léčí přirozeně.
Medituj a relaxuj – naprosté zklidnění, vnímání pouze přítomného okamžiku a vlastního dechu. Najdi hodnoty v životě.
Dělej nějaké uklidňující nebo i produktivní hobby. Kreslí, sportuj, posiluj. Pohyb ti do těla vyplaví adrenalin a dopamin. Budeš uvolněnější a šťastnější (skutečně, nejen domněle jako z antidepresiv). A nakonec i spokojenější sám s sebou.
Na náladu si uvař uklidňující čaj.

Poznej sebe sama. Na to je dobrá třeba psychologie. Poznáš příčiny, různé pochody/funkce těla a hlavně mysli (duševních stavů), reakcí na situace, a proč život vypadá, tak jak vypadá. Projdi si třeba Maslowova, alespoň pyramidu a její menší rozobr. Nebudu ti doporučovat nic složitého, ale co je jednoduché, velmi čtivé a co můžu vřele doporučit je třeba Gordon Livingston. Přečti si „Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý.“

Další odpovědi
elkon

Je potřeba něčím se zabývat. Ne se nořit do sebe. Nějaké zájmy, sport, společnost, holky a pod.

dubraro

Antidepresiva ti mají ulehčit, nikoliv tě utlumit do nemyslícího stavu. Kromě toho jsou vysoce návyková a mají obrovské množství vedlejších účinků, včetně takových, jaké popisuješ.

Postmaster

Zdrojem psychických problémů je bolest tělesná nebo psychická, je to jako se zuby kde lék nepomůže a pomůže jenom zubař

Smack

Kup si činky a posilovací lavici na břicho
Www.levnecinky.cz

Emefej

Určitě není normální v patnácti brát antidepresiva. Přestaň se studovat a začni něco aktivně dělat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Víc přírody, procházek, pohybu, čerstvého vzduchu, Slunce, pravidelné doplňování tekutin a živin, produktivní aktivita, pozitivní mysl, zbavovat se negativismu. Nepřipouštěj destruktivní myšlenky. Dělej něco, co tě baví, v čem vidíš smysl (záliby), duchovní rozvoj, četba,…
Začni odspodu Maslowovy pyramidy.