Už jste někdy měli hlavu v pejru?

Doplňuji:
Mít hlavu v pejru
Nebo pýru? Pýr ve staré češtině znamenal horký popel… A sypat si na hlavu popel již od biblických dob je symbolem smutku.

Nejlepší odpověď
annas

Stejná otázka http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?tot0=797&p­gf0=20&record=19114

Nejde o jazykovou odbornou stránku, takže podle dalších zdrojů se domnívám, že jde o nepřesné vysvětlení.

Kromě jiného významu v bibli, si kdys i ženy opravdu sypaly popel na hlavu. Dnes "sypat si popel l na hlavu "vyjadřuje spíš spíš než zármutek lítost a pokoru. Více v odkazu
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/po­pel-na-hlavu--184860

Takže sypat si popel na hlavu není totéž jako mít hlavu v pejru.
--

Dnes mít hlavu v pejru = mít starosti, případně být zaneprázdněn.. Časopis Naše řeč z r. 1941 uvádí původ tohoto úsloví od vyjádření vlastností člověka. Takže toto rčení souvisí spíš se starosítí o úrodu v zemědělské oblasti, tedy s původním významem slova pýr, nespisovně pejr.

Doplním informaci – slova pýr (plevel – pýřavka)) a pýř (oheň) jsou slova zcela rozdílná. Došlo jejich spojení, přizpůsobení se, , takže dnes slovo pýř zaniklo, význam řeřavý popel se užívá jako zastarale pro pýr.

Etymologický slovník od J. Rejzka uvádí dva rozdílné původy:

slovo pýr = druh traviny (plevel)’.
pȳrós ‘pšenice, pšeničné zrno’ a snad
, vše z ie. *pūro-, které asi označuje nejstaršího předchůdce
dnešní pšenice.

Staročeský pýř má jiný původ – ‘(žhavý) popel’ (srov. však i :pýří), hl.
pyrić ‘topit’, r.d. pýrej ‘žhavý popel v
kamnech’, , vše od nedoloženého psl.*pyrъ ‘oheň’, jež odpovídá sthn. fiur
(něm. Feuer),
--

Příklady na užití úsloví v literatuře:

Kdybys vdávall dceru, budeš mít hlavu v pejru, zkrátka starosti. (P. Bojar).

Rudé právo 1969
„...... v Ústi nad Labem, měli starosti, jak se lidově říká "hlavu v pejru“. Dostalii totiž za úkol vyrobit nový prostředek k hubení plevelů. „
atd.

Sice "mít hlavu v pejru“ nepoužívám, ale určitě jsem občas měla starostí až nad hlavu.

Další odpovědi
NikkiHeat

Já měl nejenom hlavu ale celé tělo v Pejru (Pelhřimováci říkají svému městu slangově Pejr)…

da ny

Ano, několikrát v životě jsem fakt měla „hlavu v pejru“ :)
Byla jsem tak časově zaneprázdněna, že jsem nevěděla, kam dřív skočit.
Jindy bylo trochu více starostí, než je zdrávo a bylo mi z toho dost horko .. 😉
http://www.hra­dec.org/gustav/slo­va2.html

apolitik

To je nejaky politicky vyraz ? Prosim vysvetli to cloveku ktery se nazajima o politiku

anonym

NikkiHeat – a byl ses kouknout na krematorium?
;-D

Mc Merkurion

tam néni…