Avatar uživatele
jaycob

Usychají mi thuje, potřebuji poradit jak je zachránit

Foto zde, v tomto období mě začali usychat poměrně rychle, jsou letos na jaře zasazené, takže se kořenili, hnojivo jsem dával jen na začátku, zde foto:

http://2i.cz/69422f05­d6

prosím o radu jak je zachránit, stálo to hodně peněz, děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? manon, gnr54, johana 56, Wang před 4231 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

Před zimou dobře zalejt. A na jaře vydržet, i kdyby vypadaly hodně špatně, tak nevyhazovat, tento druh se dobře vzpamatovává.

Jinak by se měly cca v únoru a v červnu zakracovat, aby se zahustili (pokud to má být živý plot).
Doplňuji:
Na to, že jsou sázeny najaře, se mi zdají dost velké – takže pokud se přesazovaly velké rostliny, mohl to být problém. Rok byl hodně suchý, podle mne by se mohly v příštím a dalších letech vzpamatovat.

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Wang

Do prvních mrazů ještě hodně zalévat, hořkou sůl nedávat! ke kořenům před zimou nasypat pár kbelíků nové hlíny, z lesa nastříhat trochu smrkového chvojí a nastlat ke kořenům na tu hlínu nebo ke kořenům dejte drcenou kůru – bude zadržovat vláhu a v zimě dělat izolaci kořenů proti mrazu.
Pokud u vás bývá více sněhu, zatlučte mezi thuje dostatečně dlouhý dřevěný kůl a thuje k nim šetrně přtáhněte – váže se z pravidla od spoda – nahoru (tak jakobyste si popřevázala vánoční stromek, než jej ponesete od prodejce domů) – kůl poskytne v zimě thujim oporu při náporech větru a sněhu.

Doplňuji:
Sestřihnout před prvními mrazy, ale rozhodně né na polovinu (to je moc!), max. o 30 – 40 cm vrcholovou část.

Upravil/a: Wang

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

hodně zalévat , chtějí hodně vody – a koupit hořkou sůl , zřejmě jim také chybí minerály
Doplňuji:
Hnědnutí a následné odumírání větví thújí je velmi častý neduh těchto okrasných stromů.
Příznakově velmi podobná poškození mohou způsobovat odlišné příčiny:

Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí.

Další příčinou může být nedostatek hořčíku – důležité živiny všech zahradních plodin. Při nedostatku hořčíku rostliny nedosahují výborné jakosti, listová zeleň není dostatečně sytá, listy mezi nervaturou žloutnou a později až hnědnou a rostliny chřadnou. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jím nehnojí. Také při intenzivních srážkách nebo zavlažování jeho zásoby v půdě klesají v důsledku vyplavování do hlubších vrstev. Hořčík je důležitou a nezastupitelnou stavební látkou chlorofylu listové zeleně a tím i podmínkou fotosyntézy. Hořčík snadno doplníme krystalickou hořkou solí (100% rozpustnou) nebo hořkou solí tekutou.

V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina, jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. Rozvoj houbových chorob je podporován nedostatkem vápníku a hořčíku. Proti oběma houbovým původcům poškození se doporučuje ošetření fungicidním přípravkem DITHANE DG a to od konce května a postřiky opakovat třikrát po 2 až 3 týdnech

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Katusa

Sestřihla bych je na polovinu a hodně zalévala- matička příroda je mourá čerodějnice, buď obrazí nebo uschnou úplně..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Když jsem byla holka, měli moje rodiče zahradu s krásnými vzroslými thujemi. Jeden rok pak začaly vypadat dost podobně jako na fotce. Ten rok jsme jeli na dovolenou do Chorvatska, a tam jsme viděli, že thuje tam rostou na skalnatých suchých svazích ve volné přírodě. Přijeli jsme domů, přestali tolik zalévat, prostříhali a prosvětlili je a za dva roky byly zas krásné a celé zelené. Prostě nechtěly moc vody a měly málo světla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Domnívám se, že bude víc problém v nějaké houbové chorobě než v suchu. protože pprosychají nepravidelně, konce větviček jsou zelené.
Podle fotky a neznalosti místa těžko sousit, ale lze větvičky odvézt do nějaké laboratoře státní rostlinolékařské správy či podobná pracoviště.
Ale když e cuché větvičky vystříhají, stromky prolijí – je velké sucho, asi se moc nezkazí.
Mimochodem – raději živý plot z tisů, protože ten se nechá zmladit. Nebo z listnáčů, protože většinu lze také lehce zmladit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Zalejvat a zalejvat a zalejvat hlavně před zimou. Čerstvě zasazené keře se nemusejí hnojit. Je lepší počkat, až se usadí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

*zahustily :)

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek