fcoop

Umřela milovaná babička: Má jít vnuk na pohřeb?Jak vysvětlit někomu, kdo je teprve na prahu života, definitivnost smrti?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ne

Těžko říct. Názory se liší. Někdo tvrdí, že by dítě do 5 let na pohřeb jít nemělo, aby se vyhnulo silným emocím. Jiní zastávají opačný názor. Vždyť přece smutek je součástí života. Sice i doma se s ním setkají, ale je to mezi těmi, které znají.
Dítěti by se mělo říct, že ostatní jsou smutní kvůli tomu, že odešla babička a už se nikdy nevrátí.
Nedávno zemřela v naší rodině prababička. Pravnuci ji delší dobu neviděli, protože byla v léčebně, ale uvědomovali si, že doma chybí. Dcera jim pak vysvětlila, že prababička už měla hodně roků, byla unavená, těžce nemocná, nemohla chodit a neuzdravila se. Zkrátka už mezi námi není. Ať si zapamatují, že je měla moc ráda. Oodešla pryč a už se nikdy nevrátí. Pohřbu se vnuci nezúčastnili.
Je to zřejmě individální.

Někde jsem četla, že dítě pochopí slovo smrt až kolem 10 let.

Další odpovědi
anonym

Ne

Koukám, že tady se přebírají články z jiných servrů.Protože na toto není jednoznačná odpověď.Vždycky záleží na věku dítěte.Já jsem na toto odpovídal na tomto servru http://zena.cen­trum.cz/deti/sko­laci-a-pubertaci/cla­nek.phtml?id=73­4018#utm_medi­um=stylebox&ut­m_source=atlas­HP&utm_co
a proto svoji odpověď sem zkopíruju.
Nemyslím si, že by dítě do začátku školního roku mělo chodit na pohřeb.Takové dítě v klidu neposedí a je pak pro rodiče trapné je stále okřikovat.Jsou děti, že když nemohou v kostele (či na jiném pohřebním obřadu) běhat, tak se rozbrečí a vztekají.Takže takovému dítěti to raději vysvětlit doma a nechat ho někomu na hlídání.
Také s tím mám zkušenosti (zemřel mi otec, jejich pradědeček a sestra, ta také už byla babičkou) a takto malé děti zůstali doma, protože víme, že by pro ně bylo trauma ne ten obřad, ale chvíli posedět v klidu.
Dítě vzít na pohřeb až takové, které dokáže nejméně půl hodiny být v klidu a posedět v či postát na obřadu.

Deli

Ano

V prosinci zemřel můj otec.
Na pohřeb šla moje dcera (10) i sestry syn (6). Dědu oplakali, chovali se velice vhodně a podle mne se s ním také potřebovali rozloučit.
Naše dvouletá to všechno ještě nechápe, takže tu jsme nechali u mé švagrové. Malinké děti na pohřeb nepatří.

briketka10

Ano

myslím si, že ano, taky jsem byla se sestrou na pohřbu své prababičky na Moravě pak i dědečka, bylo nás víc malých dětí a chovaly jsme se slušně..
pohřeb byl v kostele a tam se nesmělo ani pípnout, potom se šlo na hřbitov, kde hrála hudba a všichni brečeli, dodnes si to pamatuju..
a vysvětlit smrt to nevím ani si nepamatuji, že by nám ji někdo vysvětloval..
když nám zemřela taťkova maminka tu jsme měly nejraději ze všech na autonehodu, bylo nám 10 let tak jsme tomu nevěřily, na pohřbu nebyly, protože bylo po něm v tu dobu jsme se nacházely v ozdravovně, přijeli za námi rodiče, oba měli černou pásku na ruce a my se ptaly co se stalo a tatínek hned brečel a my všichni ..

hanulka11

Ano

Záleží kolik vnukovi je …pokud je mu méně než 5 let asi bych ho nebrala…
Po čase se ale stejně bude na babičku ptát – prostě mu vysvětlíte, že byla moc nemocná a umřela ,že to tak v životě chodí…

poa.li

Ano

Smrt je součást života. Je dobré s tím být obeznámen a smířen…

Illines

Ano

anonym

Ne

Nejvýstižnější komentáře jsou již v původní originál anketě z téhož dne uvedené v odkazu od lahny.
K jeho odpovědi je možná užitečná připomínka názorů zdejších uživatelů:
annas Anketu pro zpestření je možné vložit, ale neměla by být doslovně opsaná z jiné stránky. Když tak použita jen jako případná inspirace, tedy obměněna.
led Ankety mi neprekážajú, pokiaľ sú rozumné.
Pre všetkých anketárov:
Ak už vkladáte prevzatú anketu, prinajmenšom je slušnosť, ak nie povinnosť, uviesť zdroj. V opačnom prí-pade to priamo nazvime plagiátorstvo. Nechváľte sa pávím chvostom.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vadi-vam-ze-jsou-tu-ankety-z-fb-komunity-kdo-je-smaze-z-vas-zlatych-a-stribrnych

Damiana

Ano

beluška

Ne

fcoop

To je obecný dotaz.