annas

Umožňuje nevědomost zachovat zdravý rozum? Je nejvyšší formou nevědomosti, zavrhnete-li něco, o čem vůbec nic nevíte?

Zdroj

  1. Název knihy od Karla Vítka
  2. Wayne Dyer

http://chi.cz/ci­taty/wayne-dyer

1. „Tkví pravé poznání v tom – znát meze vlastní nevědomosti?“ Konfucius

http://citato­.cz/autor/kon­fucius

2. „Nevědomost je nevědomost. Nevyplývá z ní žádné právo něčemu věřit?“ Sigmund Freud

3. Co by měli mít na zřeteli někteří jedinci?

Být si stále vědomi toho, že nevědomost nikdy neučinila nic zlého, že zhoubný je jedině blud a že se na scestí nedostávají lidé pro to, co neznají, nýbrž pro to, o čem si myslí, že to znají. Podle J. J. Rousseaua

4. Nechybí často tolerance k těm, kteří vidí na věcí víc, nebo nějak jinak?

„Každý dobře vidí to, co vidí, ale nikdo se nemá dost na pozoru před svou nevědomostí a snadno věří, že to, co na věci vidí, je vše, co tam může vidět“. C. A. Helvétius

Zdroj citátů

https://www.ho­rydoly.cz/medi­a/parlamentni-listy-cim-vic-blabol-tim-vic-nazor.html?ak­ce=144851

Orázek

https://pixaba­y.com/photos/qu­estion-map-hand-information-3692492/

Nejlepší odpověď
Kepler

Jak se říká, nevědomost hříchu nečiní. Ale zavrhovat něco, čemu nerozumím, není nejvyšší formou nevědomosti, ale čirá intelektuální tupost.

Další odpovědi
Drap

Zdravý rozum spíš pomáhá zachovat vědomost o věcech a o dění hlavně kolem nás.

  1. Myslím, že z nevědomosti žádné poznání neplyne. Na druhé straně stávají se případy, kdy něco zkrátka udělat nejde. A potom přijde „blbec“ který o tom neví, že to udělat nejde a udělá to. A tak vlastně nevím.
  2. S tím nutno souhlasit. Dost často si lidé všímají jen věcí na první pohled a nepřemýšlí nad žádný hlubším smyslem či významem
  3. Na zřeteli by to měli mít všichni, jak toho však dosáhnout netuším. A blud či přehnané sebevědomí a hodnocení svých znalostí může být opravdu dost často na škodu.
  4. Bohužel chybí

anonym

Další majstrštyk lehce manipulativních dotazů (manipulace pečlivou selekcí citátů) kterým ani tak nejde o to se na něco zeptat, jako spíš ostatní navést na cestu bezbřehé tolerance v podstatě jen k další formě sebevědomé nevědomosti 🙂

Co že si to máme tedy uvědomit, že skutečnost že ani zdaleka neznáme celou pravdu o tomto světě automaticky předurčuje pravdivost každého nesmyslu který si kdejaký prorok vycucá z prstu ? 🙂 to jistě ne, takže tolerovat i ve stavu neznalosti jinou zjevnou neznalost opravdu není nutné.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.