quentos

Umberto Eco: „Jméno růže“ – jak se Vám líbila kniha?

Všichni na ni pěli samé superlativy a dodnes nechápu proč. Všechnu povinnou četbu svého času na gymnáziu jsem poctivě četl, ba hltal, ale tohle jsem po třiceti stránkách sabotoval s tím, že se to prostě NEDÁ ČÍST. V životě jsem nečetl nic tak ohromně nudného. Nicméně ostatní býv. spolužáci měli tehdy jiný názor a líbilo se jim to velmi. Ke kterému táboru patříte Vy? Byl jsem tehdy rád, že byla kniha zadána těsně před maturitou a nestihli jsme z ní napsat prověrku.
Viděl jsem ji poté zfilmovanou a film se mi naopak líbil velmi. Ke kterému „táboru“ patříte Vy?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud neznáte knihu, musel se Vám film líbit, protože kniha je mnohem obsažnější a také se mně zdá, že není příliš čtivá. I já jsem knihu musela číst přerušovaně. Je fakt náročná. Linie knihovny a vraždy mnichů, láska ke knihám, spory mezi jednotlivými řády, středověký život. Mám pocit, že ve filmu zanikl krásný závěr související s Aristotelem. Detaily jsem už zapomněla.

Řekla bych, že ve filmu se režisér víc zaměřil na detektivní linii Ecova románu, i když zobrazil poměrně věrně středověk. K tomu přispěly i výborné herecké výkony.

U. Eco prý rohlásil, že filmové Jméno růže není jeho, ale režisérovo.

U mě záleží na tom, zda napřed čtu knihu a pak vidím film (lepší varianta), nebo naopak.

Další odpovědi
led

pri čítaní tejto knihy treba i sem tam rozmýšľať a zapnúť svoju fantáziu. Dobré je keď pri tom poznáte trocha aj históriu cirkve a vtedajšej spoločnosti. Bez toho je to naozaj ťažká a nudná kniha. Mňa zaujala, ale nie je to rýchločítanie na ceste do práce.

1popelka1

Bohužel k četbě téhle knihy se teprve chystám a jsem zvědavá, protože na ní slyším jen samé superlativy. Film jsem viděla a řadím ho k těm lepším 🙂

Takže snad můžu přispět na příkladu jiné knihy.
Kdysi jsem taky odložila po pár stránkách jednu knihu (povinnou četbu; byla nudná a těžko stravitelná), abych se k ní po pár letech po zhlédnutí filmu vrátila pro srovnání film-kniha a knihu jsem si zamilovala.

S věkem se člověk přeci jen trochu mění, jeho názory, pohled na svět, má více zkušeností, kterými je ovlivněn… takže kolikrát, když se k nějaké knížce vracím po letech, protože se mi kdysi líbila, zjistím, že teď mě nijak neoslovuje. Ale taky si někdy podtvrdím, že tento spisovatel a jeho knihy mi nic neříkají a asi ani nikdy ani nebudou…

ReHu

Mě se kniha líbila.
Nutno ovšem podotknout, že jsem ji nehltala jako jiné knihy, je potřeba při ní trochu přemýšlet. Není tak čtivá.

Jahoda

Knihu jsem nečetla, ale zkoukla jsem film. Máme ho doma a musím říci, že je opravdu velmi povedený. Mám ho ráda. A teď jste mi to připomněli…! Jdu se na něj kouknout. 🙂

Fallen Angel

Film i kniha se mi moc líbily. Je pravda, že kniha je zprvu trochu nudná, ale pak se to docela rozjede. Mmj. také nevím, proč všichni kritizují povinnou četbu. Mě se tak 90% těch knih opravdu moc líbila. Zato teď se vydávají samé hovadiny.

kvikal

Bohužel se ke mě dostal film dříve než-li kniha. Filmové provedení je opravdu skvělé. Ale jak říkám viděla jsem film a proto už si knížku nepřečtu – prostě bych věděla jak to skončí a to já u knih nesnesu.

oskar

Viděl jsem film i knihu jsem četl.Pěkné.

Terryle

Já to mám naopak, knížka se mi líbila moc (s tím, že jsem filozoficko-nábožensko-historické pasáže prostě prachsprostě přeskakovala… ale i to je potřeba v životě umět, separovat to, co je pro nás důležité, od toho nedůležitého :o) a četla jsem ji víckrát, kdežto film jsem dokoukala, ale přišel mi oproti knížce dost osekaný, prostě to nebylo ono. Nehledě na to, že ve filmu ta dívčina myslím přežije… což celou knížku a její název staví na hlavu (aspoň tak to vnímám já).