♥♥♥

Úloha k nespočítání…

Zoo nám kupuje devět druhů ovoce: jablka Red delicious, Golden, Granny Smith (nebo také červená, žlutá a zelená jablka), citrony, pomeranče, mandarinky, ananasy, manga a banány. Když by koupili od každého druhu jeden kus, tak by zaplatili průměrně za jeden kus ovoce 16,7 (rovná čárka nad 7, jakoby zančí, že je to zaokrouhleně)Kč.
Jablko Red delicious stojí stejně jako jablko Golden dohromady s mandarinkou. Za jablko Golden zaplatíme desetinu ceny jednoho ananasu, dvou mang a jednoho banánu. Jablko Granny Smith má čtvrtinovou cenu pěti mang. Pomeranč stojí o 20% více a mandarinka o 2 Kč méně než citron. Banán cenově odpovídá polovině manga.
Kolik za mě zaplatí ZOO za nákup ovoce, když vím, že spořádám za týden:
jablko Red delicious 3ks jablko Golden 7ks jablko Granny Smith 3 ks citron 1 ks pomeranč 5 ks mandarinka 7 ks ananas 1 ks mango 2 ks banány 6 ks

Už jsem přišla na tohle:
abloko Red delicatious – a (a=b+f)
Golden – b (b=(g/10)+2*h+i)
grany smith c (c=(5*h)/4)
citron – d
pomeranc – e
mandarinak – f (f=d-2)
ananas – g
mango- h
banan – i (i=h/2)
mohl by mi někdo pomoci to dále doplnit, protože mi přijde, že v té úloze něco chybí..Třeba celková cena??
Nebo třeba jaký si myslíte výsledek?

Odpovědi
anonym

Myslím, že Golden máš špatně (resp., že zadání je míněno jinak):
B=G/10
B=2H
B=I
Z toho si snadno doplníš G a H.
___
A takhle si projdi celé zadání, doplň chybějící rovnice – jedná se jen o soustavu ´mnoha´ rovnic.
😉
Pak platí, že aritmetický průměr za kus ovoce je 16,6666… (ta rovná čárka znamená „periodicky“) – tedy 16,7.

Quimby

Ať dělám co dělám dostávám max 7 rovnic o 9 neznámých, Mowla to nemůže být tahle, protože i=h/2 b=i takže b=h/2 a zároveň b=2h moc nejde