zjentek

Udělaly e-knihy z papírových knih neprodejný artikl?

Najedu na př. na Databazeknih.cz a seženu eknihu, jakou si jen zamanu. Někdy je mi smutno z voňavých městských antikvariátů s jakous vlastní duší, jak zejí prázdnotou čekajíc, až jejich tvůrce pro vysoký nájem prostor opustí. Haré Krišna 🙏

No, dobře ale tak nebudu lhát, že otázka je ne zrovna šťastně položená, protože v základu měla být zacílena právě na antikvariáty, čili knihy z druhé ruky a zda není škoda, že jejich majitelům/pro­vozovatelům současně zůstávají oči pro pláč a dříve či později je budou muset uzavřít, pokud tak už neučinili, neboť už dnes je většina jen dotuje coby vlastní hobby ovšem nárůsty cen za pronájmy/provoz/e­nergie utnou i tyto nostalgické kulturní ostrůvky, kde je dosud možno nasát i když individuální, tak jistě specifickou atmosféru a bohužel pak zůstanou už jen elektronické burzy, kde vlastními smysly již nebude možno nasát vůbec nic a pokud u jedince ani fantazie nezapracuje, bude třeba se i při výběru knihy řídit přísně pragmaticky, čili cíleně na konkrétní potřebu informace a to především bez představivosti, bezduše. Jestli má kdokoli co dodat, děkuju.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Papírové knížky se stále prodávají. Jsou v ČR bohužel velmi drahé, ve srovnání se Západem. Ale co tu ostatně není drahé…

Další odpovědi
elkon

Není to tak, klasické knihy mají stále své zákazníky i když jich může být méně, není to však e-knihami, ale cenou.

dubraro

Nezdá se mi. Stále je mnoho lidí, pro které je fyzická kniha nenahraditelná.

Psychotic

Ne, protože e-kniha se špatně dává pod stromeček,

Lotr2008

Já jsem pár knih elektronicky zkoušel a nelíbilo se mi to, bolely mě z toho oči a nebylo to ono, já to prostě musím mít vytištěný, jsem holt ze staré školy. Naopak má vnoučata čtou knihy jenom elektornicky (tedy když už teda jednou něco čtou).

Podle mě se třeba „zápachu“ staré knihy nic nevyrovná a držet ji v ruce je při čtení přijemný pocit.

da ny

Ne.
I ty jsou u nás drahé. Problém je jinde (vysoká cena, drahý papír, energie, nízká poptávka…).
„Hlavním argumentem pro nelegální stahování je cena e-knih, která je u nás vyšší než na angloamerickém trhu. Což je podle nakladatelů pochopitelné, náš trh je mnohem menší, méně se toho prodá a je tedy nutné nastavit vyšší ceny.“
https://www.id­nes.cz/kultura/li­teratura/e-knihy-rozpocet.A140116_090­550_literatura_ts
https://www.focus-age.cz/m-journal/marke­ting/nove-trendy/knihy-versus-e-knihy--aneb-pro-a-proti__s302x781­5.html