Zvědavý

Učil se na gymnáziích anglický jazyk i za komunismu ?

Vím že ruština byla povinná na všech školách, ale na gymplech se snad angličtina dala učit taky ne ?
Doplňuji:
annas : nezajímám se o SPŠ zajímá mě jak to bylo na gymplech

Nejlepší odpověď
annas

Např. na střední ekonomické škole se jako druhý jazyk učila vedle ruštiny němčina (největší zájem), pak angličtina, francouzština. v 60. letech španělština.

Jenže na bývalých středních průmyslových školách se vyučovala jen ruština. Němčina nebo angličtina byly jako nepovinné předměty.

Doplňuji:
Pro Emefej, vaše reakce patří do diskuse.

Pro zájemce vkládám odkazy,

Podle učebnch plánů oborů na SPŠ. se od 50. let do 70. let vyučovala jen ruština jako jediný cizí jazyk.

Ještě ve šk. r. 1962/63 se vyučovala jen ruština -Učební plán střední průmyslové škole platný od 1. září 1062 ve Zlíně najdete na s. 82.
Studijjní obor: strojírenství a dále.
Až do r. 1970 se na oborech průmyslové školy vyučovala jen ruština.

Přílohy učebních plánů začínají číslem P VIII

PDF – Historie odborného školství ve Zlíně v letech 1945 – 1989
Ing. Šárka Prokopová, DiS, Bakalářská práce, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, r. 2009

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:aO­Xo2HYeF9AJ:https:­//dspace.k.ut­b.cz/bitstream/han­dle/10563/8069/pro­kopov%25C3%25A­1_2009_bp.pdf%3Fse­quence%3D1+&cd=7­&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox

Ad Zvědavý, máte pravdu. Omlouvám se.
Zapomněla jsem potvrdit, že se další jazyk učil na jedenáctiletých, dvanáctiletých, později všeobecně vzdělávacích školách, které nahradily gymnázia podle zákona z r. 1953. U jazyků stejný výběr jako jsem uvedla na SEŠ.

Další odpovědi
gecco

Druhý cizí jazyk bylo možné studovat na snad každé SŠ (němčina, angličtina, francouzština…), kromě toho bylo možné cizí jazyky studovat na jazykovkách…

mosoj

Nevím sice od kdy byla gymnázia, já pamatuji JSŠ ( jedenáctileté střední školy) a následně SVVŠ ( střední vzdělávací školy). Na všech se učila povinně ruština a povinně třetí jazyk. Byla to buď němčina, angličtina nebo francouzština.
Podle toho kolik a jakých měli na škole učitelů, se učil ten nebo onen jazyk, nebo jedna třída se učila němčinu a druhá angličtinu. Na francouzštinu bylo nejméně učitelů. Proto se také nejméně vyučovala.
A podotýkám, že se také povinně maturovalo nejen z ruštiny ale i z matematiky. Já jsem maturoval v roce 1963 a cizí jazyk mimo ruštiny jsem se učil. Byla to ta francouzština.
Jak to bylo na průmyslovkách nevím, ale jsem přesvědčen že na čtyřleté průmyslovce ukončené maturitou to bylo také tak.

Později bylo středoškolské vzdělání zprofanováno učebními obory s maturitou a tam bych docela typoval že to tak nebylo.
Doplňuji:
Osnovy byly jednotné, což zajišťovalo ± stejnou úroveň školství v celé republice. Kázeň byla také zajištěna.
No opět jedeno odvětví které se podařilo zničit.

Hlada

Samozřejmě. Druhý jazyk byl povinný. Dalo se volit mezi angličtinou a němčinou, někde byla francouzština.
Doplňuji:
SVVŠ se také dělily na přírodovědnou a humanitní větev. Na humanitní byla navíc povinná latina.
Představa, že angličtina byla nějak omezovaná je naprosto mylná. Otázkou spíš bylo její praktické použití. V běžném životě se člověk s angličtinou téměř nesetkal narozdíl od současné doby. Např. i ve výpočetní technice byla servisní dokumentace v ruštině.

Emefej

Ano.
Doplnění pro Annas – i na průmyslovkách byl druhý cizí jazyk povinný (alespoň na přelomu 60. a 70. let, kdy jsem průmyslovku navštěvoval).

ivzez

Ano, na gymnáziích byly dva povinné jazyky, prvním byla
pro všechny ruština, druhý jazyk si mohli studenti vybrat.
Většinou se nabízela angličtina, němčina a francouzština.
Pokud vím, byl největší zájem právě o angličtinu.

Nevím, jak to bylo na jedenáctiletkách a SVVŠ, ale čtyřletá gymnázia
se (většinou?) dělila na humanitní a přírodovědnou­ větev.

V šedesátých/sed­mdesátých letech měly přírodovědné
třídy povinné dva jazyky a více přírodovědných předmětů.
Humanitní třídy měly navíc povinnou latinu a od 3. ročníku
volitelně konverzaci a jazykové semináře.

Od 3. ročníku měla přibýt filosofie a psychologie, ale než studenti
došli do 3. ročníku, změnil se učební plán a tyto předměty odpadly …

Čtyřletá gymnázia se zaváděla se od roku 1969 (1. září 1969 začali
čtyřleté gymnázium navštěvovat první studenti). Na SVVŠ se v r. 1969
rozdělily druhé ročníky – polovina dokončila jako SVVŠ (maturita
po 3 letech) a druhá část už jako gymnázium (maturita po 4 letech).

England1522

AJ za komunistů byla k ničemu protože byla železná opona takže angličtina jsem málo pronikala ale více jste našel uplatnění v NJ protože byla Německá Dem. Republika (DDR) a sem jezdilo mnoho lidí z východního komunistického Německa :)

annas

Ad Zvědavý, máte pravdu. Zapomněla jsem napsat potvrdit, že se další jazyk učil na jedencátiletých, dvanáctiletých, později všeobecně vzdělávacích školách, pro tože gymnázia neexistovala.

mosoj

Žádné dvanáctiletky nebyly !! Byly jedenáctiletky a následovala SVVŠ přesně v souladu zahájení povinné devítileté školní docházky.
V roce 1960 –1 byly deváté třídy nepovinné. Další rok již povinné.

Jinak i Jedenáctiletky se rozdělovali na všeobecné a matematickofy­zikální. Na matematickofy­zikální se učila navíc deskriptivní geometrie. Musím to vědět, protože jsem přecházel z matematicko­fyzikální na všeobecnou. O žádné latině nevím ani na jedné škole. Přešel jsem z matematicko­fyzikální do 11 ročníku všeobecné a matematiku jsem se již vůbec učit nemusel, neboť všechno jsme probírali již dříve. Moje žena maturovala na první SVVŠ já na poslední JSŠ.

ivzez

O latině píšu v souvislosti se čtyřletými gymnázii (tzn., od roku 1969), kde se latina povinně vyučovala na humanitních (nikoliv všeobecných) větvích …

annas

Ad mosoj, nemáte pravdu. Dvanáctiletky existovaly. I když přežily jer krátce.Můj kolega ji absolvoval. Není sám. Moje bývalá zubní lékařka je shodou okolností jeho spolužačka
Pracovala jsem celý život ve škoklství, takže se domnívám, že snad o tom něco vím. Absolventi po jedenáctiletkách, dvanácitiletkách i SVVŠ navštěvovali na ekonomických školách abiturientsk kursy.

Nevím, zda tyto školy byly i v jiných městech. Ale v našem okresním ano.

Odkaz na 12letou střední školu v Prostějově.

http://books.go­ogle.cz/books/a­bout/%C5%A0edes%C3%A1t_l­et_gymnasia_nyn%C3%AD_­dvan%C3%A1cti­le.html?id=3uQ­MNQAACAAJ&redir_es­c=y

1. září 1960
Jedenáctileté střední školy přeměněny na dvanáctileté střední školy v souvislosti s prodloužením povinné školní docházky na 9 let.
http://www.gy­holi.cz/node/23

mosoj

http://www.uci­telskenoviny.cz/?ar­chiv&clanek=5492

Je to sice popsaný nehorázný bordel ale o dvanáctiletkách se zde nemluví.
Mluví se zde o gymnáziích , JSŠ a SVVŠ.

annas

V UN není zmínka, článek je z roku 2000, autor pominul dvanáctiletky, protože existovaly krátce.

Věříte jednomu článku, nikoliv odkazům, keré jsem vložila. Školy jsem zažila, i když ne jako žák.
NechceTe věřit, Vaše věc.

https://www.go­ogle.cz/search?q=os­novy+pro+dvan%­C3%A1ctilet%C3%A9+st­%C5%99edn%C3%AD+%C5%­A1koly&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=fflb&gfe­_rd=cr&ei=pbBYV­NbDH6mH8QecmIG­QAw

Napíši do redakce UN, že jejich redaktor poskytl chybnou informaci.

annas

Doklad o existenci Dvanáctileté střední školy v Olomouci.

http://www.zs-reznickova.cz/zs/o-skole/historie-skoly

Státní okresní archiv Olomouc
Název sbírky:
Dvanáctiletá střední škola Olomouc, Staré Hodolany

http://badatel­na.eu/fond/134202/

annas

Klikla jsem dřív, ale ověřila si, že experimentální šdvanáctiletky byly celostátní, i když trvaly jen krátce.
Rovněž na průlmyslové škole se vyučovala jen ruština. To jsem doložila osnovami.
Je pravda, že jsem později s průmyslou školou neměla nic společného, takže od 70. let se cizí jazyk učil.

Vzpomínám si, že i na naší škole se pro r. 1968/69 rodiče bránili, aby se děti učily ruštinu.

annas

Ad Emefej, vkládete své poznámky do diskuse. Také vaše odpovědi nekomentuji.