simatyx

Francouzština nebo němčina?

Dostal jsem se na šestileté gymnázium a mám si vybrat druhý jazyk. Na výběr mám z frániny a němčiny.., ale ne a ne se rozhodnout. Výhoda němčiny je, že už jsem jí měl rok na základce, ale výhoda frániny by byla ta, že to moje gymnázium (gjn.cz) patří mezi 8 škol na světě, co mají certifikát o kvalitě výuky od francouzského ministerstva zahraničí, takže by to nebyl žádný risk. Zase se ale na druhou stranu bojím, že francouzští zaměstnavatelé nemají tak dobrou pověst jako ti němečtí.. A navíc se mi zdá o trochu těžší.
Ale zase bych neměl takovou „konkureci“, protože si strašně moc dětí volí němčinu..
Prostě se nemůžu rozhodnout..Co myslíte??

Nejlepší odpověď
jjj123456789

Rozhodně němčinu. Přece ho nezahodíš, a navíc němčinu spíš použiješ a na co ti je, že se nějaký jazyk naučíš kvalitně, když ti bude k ničemu.

Další odpovědi
klumprt

Záleží taky na tom, jak jsi nadaný na jazyky. Pokud moc ne, tak bych šel do němčiny, protože pochytit aspoň základy němčiny se v našich končinách bude hodit vždycky, ale umět blbě francouzsky ti bude k ničemu. Pokud se cítíš na to, že bys dokázal i ten druhý cizí jazyk ovládnout velmi dobře, tak bych zkusil tu francouzštinu. Být v budoucnu schopen vést obchodní jednání s francouzi nebo dokonce překládat by se právě vzhledem k malé konkurenci mohlo hodit. A ty základy němčiny si můžeš mezitím doplnit třeba jako samouk.

Agneta

No hele , jde o to abys měl takovej úplně normální život, byt v centru Prahy, chatu na Šumavě a venku SUV :DDD
++++++
no tak si hoď mincí :DDD

Alesh

Řeknu ti to takhle, všichni tu jsou poprdění z AJ, ale jak tak pozoruji pracovní život kolem sebe, tak na našem trhu, vyjma asi Prahy, je jasný leader němčina. Sice by někdo mohl namítnout, že Němci mluví taky AJ, ale to spíš mladší ročníky a stejně raději mají, když na ně mluvíš německy, nehledě na fakt, že veškerou dokumentaci budou mít v NJ. K tomu si přičti, že máš Němce a Rakušáky za sousedy, k tomu přihoď velmi zajímavé, i když poněkud nedosažitelné Švýcarsko a vyjde ti jasný závěr. No, a franština? Jo, je to zajímavé, ale celkem k ničemu, pokud třeba nejsi nadšený milovník vína a nechceš s ním kšeftovat. Jinak i Frantíci mluví anglicky, takže není co řešit. Jednoznačně zvol němčinu a hodně dobře se jí nauč, toť má rada do života, chlapče. 😉

da ny

Je skvělé, že si vůbec můžeš vybrat.
Dcera měla hlavní jazyk AJ + 4 roky NJ na ZŠ, přesto ji „šoupli“ bez možnosti výběru na FJ (též z ní maturovala, cca z 5 předmětů na gymnáziu).
Nyní na VŠ má opět AJ. Jako druhý jazyk si momentálně nemůže vybrat ani NJ (pouze pokročilí) ani FJ… pravděpodobně bude muset začínat s dalším cizím jazykem z možné nabídky.
Francouzštinu se těžko naučíš jako samouk… mnohem hůř ji však v našich končinách využiješ. Certifikát SŠ nikoho příliš zajímat nebude, maximálně tvé znalosti, případně tvé státní zkoušky z jazyka.
Pokud nehodláš studovat jazyky na VŠ, je celkem jedno, co si vybereš…

Lukyn0

S tím jak se to ve Francii vede bych řekl, že francouzštinu brzy nahradí arabština. Takže jsem spíše za němčinu.

T3NY

Určitě Němčina, přece jen jsou to naši sousedé a pokud budeš skvěle ovládat německý jazyk (což je ve obvyklá podmínka pracovní smlouvy v Německu), můžeš získat kvalitní práci.