Stephanie

Torricelliho pokus

Zítra píšeme z fyziky – Torricelliho pokus, potřebovala bych ho nějak shnout slovy, abych si ho mohla zapamatovat. Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Berušinka

Skleněnou trubici o délce 1 metr naplníme rtutí, uzavřeme, převrátíme a ponoříme do nádoby se rtutí – rtuť v nádobce klesne do výšky 75 cm a v horní části trubice vznikne vakuum.

nakloníme-li trubici, rozdíl hladin v trubici a v nádobce se nezmění

tento jev dokazuje, že atmosferický tlak vzduchu se rovná hydrostatickému tlaku rtuti

zkrátit tu první část moc nejde =)