zjentek

Topit v srpnu? Je tohle další z důsledků v řadě, v souvislostech s oteplováním planety Země?

Tedy nevím jak jinde ve SE, ale u nás na Prajzské teď máme 13C a bude skoro poledne. A to je IMHO divné.

Nejlepší odpověď
jirka F

Ne není je to vlivem pacifické dlouhodobé oscilace a kdesi jsem četl že od roku 2020 se začne země chladit to potrvá pár let a potom nastoupí malá doba ledová.Zdroj si již nepamatuji.

Další odpovědi
mosoj

Vůbec jsi nepochopil problém oteplování atmosféry Země. Narušení Golfského proudu ( přinejmenším již dokázaná jeho nestabilita) ti nic neříká, že. Takovéto otázky můžeš pokládat jenom zde.

tvaruzekcz

Nejdříve je nutné pochopit správně definici pojmu globální oteplování. Kde důležité je postupné oteplování Země jako celku co do průměrné teploty, nikoli trvající teplo ve všech částech Světa. Paradoxně právě tyto velké výkyvy teplot v různých částech Světa jsou jeden z mnoha projevů změny klimatu. Dejme si modelový příklad. Nejdříve je moc horko, poté rázem moc zima ve vztahu k danému období. Viz. poslední dny v ČR. Teploty se sníží za krátkou dobu z velmi vysokých na poměrně nízké, přes den není ani 20°C, fouká čerstvý a studený vítr. V noci se uklidňuje, při vyjasnění klesá teplota pod 10°C a ojediněle i pod 5°C. V horských údolích ráno krátce mrzne, teplota je tak i nižší než mnohokrát uprostřed zimy. Na tyto změny teplot a počasí je nutné si zvyknout. Budou se totiž stále zvýrazňovat a střídání teplot bude probíhat v rychlejším sledu.

Pepa25

13 stupňů Celsia není žádná zima. To 26.8.1980 naměřili v Klementinu 6,4 stupňů. Tento týden to tam kleslo jen jednou a jen trochu pod 10 st.

Ametyst

Dokud se neoteplí v Ojmjakonu, a dokud se nezvedne hladina moře v Holandsku, na žádné oteplování, natož globální, neuvěřím. Změny klimatu nejsou totéž co oteplování, že…

Disraeli

Taky tak, ale my v létě v zásadě netopíme, ať je stupňů kolik chce. I když už jsem měl na to chuť. Předevčírem nebo kdy, bylo jen kolem 10 °C a v noci tak bývá pravidelně. Včera jsme měli celý den 12/13 °C, neoteplilo se.
Sousedé už třeba včera topili. Ale k tomu se my zatím „nesnížíme.“ :D
Jeď do Maroka, tam mají příjemných 20+ stupňů. Nebo na Blízký východ, tam jsou třicítky až čtyřicítky. :D Tam je zase problém s vedrem, bys musel neustále větrat.

Řekl bych, že podzim je tu dřív. Už před pár týdny začalo místama opadávat listíze stromů a teď je podzimní, typicky sychravé počasí.

Smack

Taky sem ztoho celej špatnej, poleze to do rozpočtu ohledně uhlí a dřeva.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

briketka10

Já například už topím mám tu příjemných 21,5°C a to se dá něco podnikat :))

zjentek

Mosoj to není pravda (tvá nepodstatné omáčka okolo). Totiž na totéž se mohu zeptat kde chci a natrefím- li na sobě rovného, dostanu taky stejně blbou odpověď, abys rozuměl. Děkuji.

jirka F

Narušení Golfského proudu je již prokázáno ale není prokázáno co to způsobuje.🙄

mosoj

Ale jdi. Za proudění v oceánech může pouze rozdíl teplot a salinita. Žádné jiné čerpadlo tam není.

Disraeli

Není zcela pravda a ta příčina narušení Golsfkého proudu není známa. Prodění v oceánech: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mo%C5%99sk%C3%BD_prou­d#P%C5%99%C3%AD%C4%8Di­ny_vzniku (a to nejsou všechny)
Navíc teplota moří/oceánů je dána mnoha faktory a vítr/vzduch jsou jedním z nich.
Zde je to nepřesné: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Golfsk%C3%BD_pr­oud#Oscilace_a_ter­mohalinn%C3%AD_cir­kulace
(I když to tak může být…! ale nehrál bych si na vědce, který všechno ví se 100% jistotou. Teplota atmosféry je jen jednou, nepotvrzenou – ale ani vyvrácenou, možností).

Disraeli

Na Golfský proud má sice největší vliv vítr/atmosféra, ale ne jediný… a ta příčina prostě známá a jistá není.
A že je to v důsledku glob. oteplování, neznamená, že je to vliv přímo atmosféry nad Golf. proudem – může to způsobit i jinou cestou… proto je to neznámá příčina.
Ale jako já neříkám, že to tím není. Osobně se přikláním k tomu, že ano… ale prostě není to jisté/potvrzené a nevidím důvod, proč se nezeptat.