JájsemRaibek

Čápi, kteří se vrací, jsou stejní, nebo to jsou již mladí?

Ti čápi, co se vrátí jsou ti samí nebo jiní? A pokud to jsou ti samí, tak to jsou opět rodiče (z loňska) nebo to jsou již lonští mladí?
A co když jim přes zimu hnízdo spadne, to si hned postaví nové, opraví ho, nebo se přestěhují jinam?

Nejlepší odpověď
annas

Zdroj: https://www.id­nes.cz/liberec/zpra­vy/capi-se-po-zime-vraceji-do-hnizd.A120411_176­2190_liberec-zpravy_alh

"Jak to vlastně v přírodě funguje? Čáp přiletí z teplých krajů a vybírá si místo, kde se uhnízdí? Nebo se vrací stále stejní čápi na své místa?

Často se čápi vrací. Tam, kde byli zvyklí hnízdit i v předchozích letech. Ale když se některý z čápů opozdí, tak jeho hnízdo často zabere jiný čáp. A potom dochází k velkým soubojům a rvačkám. Kdy se může čáp zranit, nebo dokonce i přijít o život."

Říká se, že nejdříve na hnízdo přiletí samec a připraví ho pro svoji partnerku. Ovšem podle kroužků se dá zjistit, že tomu tak pokaždé není. Záleží opravdu kdo z nich přilétne dříve. A na mnoha hnízdech jsme zaznamenali dřívější přílet samičky"

https://hradec­.rozhlas.cz/na-broumovsko-se-vraci-capi-bili-zatim-obsadili-nekolik-kominu-kde-odpocivaji-po-7806000
--

"Na komíně u Trutnova se usídlil mladý čapí pár, samec při páření tápal

„Čápi bílí se po víc než půl roce vrátili na komín v Bohuslavicích u Trutnova. Původní loňský pár Bohoušek a Bohunka to však není. Napřed terén obhlédla pětice čápů a dva z nich se na hnízdě usídlili. Zřejmě nejsou příliš zkušení. Páření se mladému samci podařilo až po několika pokusech.“
!
Zdroj: https://www.id­nes.cz/hradec-kralove/zpravy/capi-komin-bohuslavice-trutnovsko-kralovehradecky-navrat-prenos.A200323_142­114_hradec-zpravy_tuu

Další odpovědi
Edison

„Ptáci z evropských populací se na podzimní tah vydávají od srpna (mladí ptáci o několik dnů dříve než dospělý pár) a migrují dvěma hlavními tahovými cestami – západní, vedoucí přes Gibraltar do západní Afriky, a východní, která vede přes Turecko do východní, jihovýchodní a jižní Afriky. Hranice mezi těmito tahovými cestami leží mezi Rýnem a Labem (tedy i na území ČR) a obě populace se v této oblasti mísí. Ptáci z ČR se do Afriky vydávají převážně jihovýchodním a méně (především ptáci ze západních a jižních Čech) i jihozápadním směrem přes Německo, Francii a Španělsko. Na zimovištích většinou nesetrvávají dlouho; staří ptáci se na jarní tah vydávají zpravidla během února, někteří (hlavně mladí) ptáci se však občas do Evropy nevracejí vůbec a v Africe setrvávají i následující letní období.“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8C%C3%A1p_b%C3%A­Dl%C3%BD