hapiky

Temná hmota, temná energie, podivná hmota-konstanta neutronových hvězd, co přijde dalšího?

Nezahltíme se těmi pro nás neviditelnými či neměřitelnými hmotami či energiemi?

Nejlepší odpověď
Kepler

To všechno jsou prozatimní (zástupné) pojmy, které se dnes používají pro případ, že astrofyzikům něco nesedí. Něco (třeba i gravitace) se chová jinak, než by mělo. Ono se na to časem možná přijde. Stejně jako že v minulém století se soudilo, že elmg. vlny se musí šířit jakýmsi éterem.

Další odpovědi
aliendrone

Myslím, že ne. S důvěrou očekávám nejnovjší poznatky, které nám mnohé ozřejmí (a s tím pochopitelně přinesou DALŠÍ a ještě větší záhady). ;) :D

„Podivná hmota“ je podivná ve fyzikáním smyslu – vlastností zvanou PODIVNOST. Je to je jen NÁZEV vlastnosti – podobně jako je název HMOTNOST. Jinak na podivnosti není nic podivného – jde jen o nešťastně zvolené pojmenování. (v dobách, kdy se o „podivnosti“ ještě nevědělo vycházely v experimentech neočekávané, podivné, nevysvětlitelné výsledky oproti předpokládaným – tak jsme přišli na fakt existence této vlastnosti částic a podle toho i pojmenovali) Je to prostě stejné jako „barevnost“ částic – jde jen o rozlišovací jméno, které nemá s faktickým reálným významem názvu nic společného. (jistě chápeš, že vlnová délka červeného světla [cca 0,6–0,8×10EXP –6m] je prostě zcela mimo od rozměru například „červeného“ kvarku [<10EXP –18m!!]

S temnou hmotou a energií je to trochu jinak – tam OPRAVDU nevíme, o co jde. Jak píše Kepler – je to jen zástupné pojmenování, které se snaží objasnit/překlenout mezeru v našem poznání světa. A to je dost tristní, vzhledem k tomu, že temná hmota spolu s temnou energií tvoří více jak 95% vesmíru!! ;) :D :D

Přikláním se ke Keplerovi i v názoru, že se najde elegantní vysvětlení – venkoncem to není (z mého hlediska) zase až tak dávno, kdy „za totáče“ RNDr. Jiří Grygar CSc. naprosto vážně (v souladu s tehdejším stavem poznání) tvrdil, že vesmír se jednou přestane rozpínat nebo pravděpodobněji se zhroutí z5 do tzv. BIG ENDu. Možnost, že by se vesmír zrychleně rozpínal nade všechny meze byla připouštěna pouze jako vyčerpání všech možností. A vidíš dneska – zjistili jsme, že se vesmír ZRYCHLENĚ ROZPÍNÁ! :D :D :D

Takže žádné strachy – jediný, který si můžeš připustit je ten, že se NEDOŽIJEŠ konečného objasnění! ;) :D :D

Usoman

A kdepak je problém?

Počkej až se na 100% potvrdí teorie paralelních vesmírů a tedy i mnoho-vesmíru. Je úžasné si uvědomit, že každý z nás existuje v nekonečno možných variacích. V pár milionů jsi třeba světová celebrita a v pár miliardách si třeba mrtvý a v některých si se ani neradil. V některých nacisté vyhráli válku a v jiných dinosauři stále chodí po zemi a savci se nikdy nevyvinuli.

To taky znamená, že se všechny kdy natočené filmy opravdu staly. Teda krom těch velmi fiktivních.

anonym

Pokud ti to připadá jen podivné, zřejmě tuto oblast fyziky až tak pozorně nesleduješ a ani se nezajímáš o pokusy a pozorování která k definici těchto pojmů vedla, o simulace kterými byly tyto teorie doposud podloženy … v tom případě se neboj že tě to zahltí, prostě si toho i nadále moc nevšímej 🙂

Pokud se však na míře poznání fyziky našeho vesmíru chceš aktivněji podílet, doporučuji začít právě tím, že si nastuduješ pozadí a příčiny které stály za vznikem těchto pojmů, je docela možné že bys časem třeba i byl schopen pomoci s jejich upřesněním nebo definováním úplně jiných pojmů a vazeb které je spojí, které vědecká komunita přijme jako toužebně očekávané „elegantnější a jednodušší vysvětlení“ 🙂