VMF

Těleso o hmotnosti 0,99kg leží na vodorovné rovině. Do tělesa narazí vodorovně střela.. ZZ hybnosti a energie, rovnice ?

Těleso o hmotnosti 0,99kg leží na vodorovné rovině. Do tělesa narazí vodorovně střela o hmotnosti 10g letící rychlostí 700m/s a uvízne v něm. Jakou dráhu urazí těleso do zastavení? Součinitel tření mezi tělesem a povrchem roviny je 0,1.

Toto je znění úlohy, se kterou bych potřebovala pomoct. Vycházela jsem ze dvou rovnic – Zákon zachování hybnosti a energie:

m.v = (m+M).v0 (v0= rychlost pohybující se koule po nárazu kulky)
druhá rovnice: ΔE = W
⇒ 1/2mv2 = F . s
⇒ 1/2mv02 = (m+M).g.cosal­fa(=1).f.s

Příklad by měl vyjít 25,4 m, ale nemohu se k němu dostat (převody mám správné) pokud by někdo viděl mou chybu, uvítám navedení na správné rovnice. Děkuji

Doplňuji:
Moc všem děkuju, vyšlo mi to napodruhé po uvážení

Nejlepší odpověď
orwell

První rovnici máš v pořádku, z ní vypočítáš rychlost tělesa + střely na začátku pohybu bezprostředně po nárazu. Mělo by ti vyjít 7m/s. Energie tělesa s uvíznutou střelou získaná nárazem je dána vztahem 0,5(m+M)v02. Tato energie se přemění v teplo při pohybu tělesa vč. střely po podložce a je rovna práci, kterou je třeba vykonat k přemáhání třecí síly F = f(m+M)g až do úplného zastavení. Zde je f koef. smykového tření. Tato práce je rovna součinu třecí síly a vzdálenosti, kterou soustava těleso + střela urazí. Nyní už lehce sestavíš rovnici, ze které vypočítáš neznámou dráhu. Vezmeš-li za g = 10m/s2, vyjde ti přesně výsledek, který uvádíš.

Další odpovědi
gecco

Vykašli se na ΔE a uvědom si, jaký je vztah mezi

  • zpomalením pohybujícího se tělesa a silou, která jej brzdí
  • zpomalením a počáteční rychlostí (do zastavení tělesa)
  • drahou a počáteční rychlostí, zpomalením a časem

😉
Kdyžtak sem pak hoď výsledek…

Kelt

Jdi na to logicky. Jedno těleso je v klidu, rychlost je nulová, hmotnost známá a do něj narazí další těleso, které se pohybuje určitou rychlostí a má menší hmotnost. Předává energii tomu stojícímu tělesu, které se začne zpomalovat a pak za nějakou dobu zastaví vlivem tření. Nakresli si to, použij rovnice a hlavu