JájsemRaibek

Svařování elektrickým obloukem a ochrana očí?

Při svařování je třeba chránit oči svářečskou kuklou. Musí však tutu kuklu použít i kameraman, který sváření natáčí? Nebo divák?
Používali jste kuklu při sledování znělky televizních novin?
http://www.you­tube.com/watch?v=ftI5lmp­tfYw
A proč vlastně ten el. oblouk dráždí oči?

Nejlepší odpověď
Kepler

Už jsem si při sledování svařování obloukem uhnal i zánět spojivek. V očích to ukrutně řeže a oči jsou pak velmi citlivé na světlo. Kukla je na místě, nepomůžou ani tmavé brýle. Může za to dost pronikavé UV záření. Moderní kukly mají tzv. rychlé sklo, které okamžitě zčerná až v okamžiku sváření. Svážeč tak vidí místo před i během sváření.

Další odpovědi
honza19hk

při sledování novin ne,ale při natáčení je dbé ji použít tedy pokud natáčíš přímo elektrický obluk,pak zaprvé není na kameře přes světlo oblouku nic vidět a zadruhé si neníčíš přes kameru oči.
každý kdo kouká do oblouku by tu kuklu měl mít .

mzm

Elektrický oblouk při svařování produkuje celkem dost intenzivní a hodně širokospektré záření. Oči a ni pokožka není na delší jak krátké dávky takového záření dělané (teplo, světlo, UV).

Skoro bych tipnul, že na to není dělaná ani ta kamera, takže u ní může dojít k poškození senzoru stejně jako u oka sítnice (teplo + UV). Navíc při sváření kolem lítají kuličky a ty jsou schopny se zatavit do skla – což kameře taky neprospěje. Takže určitě chránit jak člověka, tak kameru.

Při delší době u oblouku je dobré chránit i pokožku nohou a rukou proti UV.

Jiří Bohumil

Při svařování el. obloukem je nutno vždy chránit oči ochranným tmavým sklem (kuklou). Případně kuklou „samostmívací“ (viz Kepler).
Jde o širokospektré intenzívní světlo, které oko není schopno eliminovat.
I při svařování „plynem“ je nutno používat ochranné brýle, ale ty mají větší světelnou propustnost.
Pokud by jsi chtěl svařování natáčet (konkrétní prostor sváření) pak je nutno opět natáčet přes ochranné sklo (kuklu) a v hledáčku kamery už není problém. Pokud by jsi chtěl natáčet svařování i se svářečem-prostor, kamera zřejmě nesejme obraz, čip bude „přesvětlený“ a mohlo by snad i dojít k jeho poškození. A pohled do hledáčku, v tomto případě, by asi taky byl nebezpečný Tvému zraku.
Jinak, kdysi jako bastlíř-elév jsem potřeboval svařovat tenkostěnné trubky a vzhledem k tomu, že to bylo moc „titěrné“, tak jsem občas kouk i do oblouku. Dostal jsem „fest“ zánět spojivek, otekly mi bulvy a týden jsem nepřečetl ani místní tabule u silnice.:-(

mosoj

Při natáčení práce s obloukem je to o správné expozici. Čas je daný frekvencí snímků ( tedy v dané situaci dlouhý) a clonou se to také nedožene. Takže je nutný ND ( šedý) filtr. Čip to unese a na oči se to nedostane.

adam78987

Tak to bych si rovnou pořídil nějakou tu samostmívací kuklu (https://www.sva­recikukla.cz/sa­mostmivaci/) je to přeci jen lepší a praktičnější :)