qwert7

Co vše je nutno vyřídit při stěhování do zahraničí?

Zdravím, rád bych zde našel někoho, kdo má zkušenosti s přestěhováním se do ciziny (u mne konkrétně by se jednalo o Maďarsko). Co vše je nutno vyřídit? Děkuji

Odpovědi
Ametyst

Hlavně musíš zrušit v ČR vše potřebné, jinak Tě vláda bude stíhat po celé zeměkouli. Např.zrušit platby za komunální odpad tím, že prokážeš novou adresu. Nahlásit na ČSSZ a finančním úřadě novou adresu. Atd. V Maďarsku si přihlásíš pobyt, platbu vody, elektřiny,komu­nálního odpadu ( platí se tam cca 4× více za odvoz odpadu než v ČR.) Musíš si zvolit, kde chceš platit zdravotní pojištění. To lze nechat, jak to je, v rámci EU není problém.

Filip84

Tak asi je jasné, že tam někde musíš bydlet, a pokud nemáš tolik peněz, že ty nové vyměníš za ty, co na půdě chytly plíseň, tak asi i pracovat, nebo podnikat.

Pokud tohle máš, tak nejlepší je zrušit si trvalý pobyt na území České republiky. To můžeš udělat kdykoli, oproti všelidovým představám trvalý pobyt není povinný, akorát pokud dál zůstáváš na území ČR, jsou s tím spojeny jisté nevýhody, které ve Tvém případě odpadají. Výhodou je to, že nebudeš povinen platit zdravotní pojišťovně jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a nebudeš povinen platit obci poplatky za svoz komunálního odpadu, respektive odpadne anabasis s prokazováním, že na území ČR nejsi a jsi pojištěn jinde, a že se v dané obci nevyskytuješ.

Se zrušením trvalého pobytu Ti vzniká povinnost odevzdat občanský průkaz k znehodnocení. Vřele doporučuju si i tak vyřídit občanský průkaz, lze to, akorát jeho držení není povinné a bude to občanský průkaz bez uvedené adresy trvalého pobytu, takže máš v ruce veřejnou listinu, že jsi skutečně ten trvalý pobyt na území ČR neměl, no a zároveň bezrozporný doklad o tom, že jsi státním občanem České republiky, kdyby něco. Před koncem uplynutí jeho platnosti si můžeš o další požádati na ambasádě, nebo konsulátu, v tom problém není.

I přes to všecko vřele doporučuju písemně a prokazatelně (tj. do datové schránky, nebo na doručenku, ať už národní, nebo mezinárodní, podle toho, kde budeš a pare podání s doručenkou uschovat na věky věků!) obeslat jak obecní úřad obce, ve které jsi měl naposledy trvalý pobyt, tak Tvou poslední zdravotní pojišťovnu se sdělením, že jsi odstěhovaný do pryč (do kterého státu), a že jsi zrušil trvalý pobyt na území ČR (ouřední lejstro připojíš v kopii / elektronickém obrazu jako přílohu).

Že ukončíš nájem, nebo nějak naložíš s vlastním nemovitým majetkem, poněkud předpokládám ipso facto. Ale je nanejvýš žádoucí neopomenout věci, které na to nejsou navázány, jako je např. smlouva s mobilním operátorem, nebo životní pojištění, atp., projít si podmínky, jestli není porušením smlouvy, když budeš žít v jiném státě a pojištěn u nás, jestli nemáš k tomu oznamovací povinnost vůči pojišťovně atp. V každém případě, v rámci UE můžeš používat dál české číslo, ono zrovna v Maďarsku to bude i výhodnější, akorát po cca roku Ti operátor bude účtovat doplaty, protože jde o zneužití roamingu. Proto je vhodné vyřídit si maďarské číslo, jakmile to bude možné, a pak české vypovědět. Všichni operátoři mají i telefonní číslo na linku na pevnou síť, nebo GSM bránu (normální mobilní číslo), aby se jim bylo lze s to dovolat i ze zahraničí.

Nic víc mne nenapadá, když tak se ptej. 🙂