žolik

Spomene si někdo jak to chodilo za zlatých časů z vycestováním,co všechno se muselo podstoupit.

Nejlepší odpověď
anonym

Téměř výhradně jen organizovaně s cestovkou (Čedok, CKM), bez problémů do „lidodemo“, na západ a Jugošky se muselo několik měsíců dopředu žádat o devizový příslib (a teprve poté o vízum).
Obecně se dalo získat tak cca 1 příslib za 3–5 let.

Další odpovědi
Hlada

V březnu každého roku bylo potřeba požádat o devizový příslib. Do všech západních zemí bylo potřeba vízum, při přechodu našich hranic kamkoli bylo potřeba vyplnit celní a devizové prohlášení. Devizový příslib nezískal člověk každý rok, nebylo to ale zas tak nedostupné, jak se teď s oblibou tvrdí. Problémem byly všude obrovské fronty. Například na cestu autem po třech zemích jsem tenkrát pročekal asi 40 hodin. Pochopitelně, že v pracovní době, nikdo je ale nechtěl po mně napracovat.

Drap

Pamatuji, bylo to sice o něco obtížnější, ale cestoval jsem více než dnes

arygnoc

jejda.

někdy se člověk nestačil divit (nechtěli nás pustit celou rodinu do juhošky, prý jedno dítě musí zůstat doma, aby jsme se vrátili).

Vikičistič

Nebylo to jednoduché,ale cestovali jsme každý rok s dětmi do Maďarska ,Jugoslávie,jezdili jsme do Mariánek a pořád někde,je fakt,že jsme na to šetřili celý rok,ale znám dnes fůru rodin,které nejedou nikam,protože na to nemají a nebo jsou líné někam jet.Třeba do Německa ke známým,tak na to jsme čekali celých dlouhých šest let,ale pak to stálo za to.

Hanah

Na to se nedá zapomenout.Cestovní doložky,celní prohlášení,pasové kontroly,fronty na hranicích,klepání se před celníky,abychom vše nemuseli vykládat /a to vše v lido-demo/.Na hranicích v Rumunsku vojáci se zbraněmi,v Bul­harsku zase jakýsi „celní výbor“ venku za stolem s červeným ubrusem,později nedostatek benzínu,potra­vin.Z domova zásoby a chystání se kempovat již od nového roku – na našem trhu nabídka na vybavení pro kempování omezená.O to víc obdivování vybavení turistů „západních“ v Jugošce.Nebo „nákupní“ maďarské trhy-dcery si koupily trička a americké nášivky na příkaz školy musely odpárat.Dospěláci museli celý rok sekat dobrotu,chovat se „socialisticky“,když chtěli devizový příslib do Jugoslavie,v tu dobu země dovolené zaslíbené pro autoturistiku a pro setkání se tam s příbuznými ze západu.Moře,pláž,te­plo za to stálo.Je nám s manželem šedesátdevět a stále autem cestujeme.Zlaté časy nikdy více!