Anikitos

Splnili generálové poslední vůli Alexandra Velikého? A vyslovil ho vůbec?

Na smrtelné posteli si Alexandr svolal svou armádu s generály, aby jim sdělil svá poslední tři přání:

  1. Až zemřu, ať nejlepší lékaři nesou mou rakev.
  2. Celé mé nashromážděné bohatství, pe¬níze, zlato, drahé kameny, ať jsou rozsypá¬ny podél cesty ke hřbitovu.
  3. Mé ruce budou volné a budou viset ven z rakve tak, aby je všichni viděli.

Jeden z jeho generálů, který byl překva¬pen tímto neobvyklým posledním přáním, požádal Alexandra Velikého o vysvětlení.
A tady je to, co mu Alexandr Veliký řekl:

  1. "Chci, aby ti nejlepší lékaři nesli mou rakev na důkaz toho, že až nadejde čas podívat se smrti do očí, tak ani ti nejlepší lékaři na světě nemají tu moc uzdravovat.
  2. Chci, aby silnice vedoucí na hřbitov, byla pokryta mými poklady tak, aby každý viděl, že materiální bohatství získané na zemi, zůstane na zemi.
  3. Chci, aby když mě ponesou, se mé ruce houpaly volně ve větru a to proto, aby lidé pochopili, že jsme přišli na tento svět s holýma rukama a s holýma rukama ho opouštíme a že ten nejcennější poklad ze všeho jsme si již vyčerpali a to je čas.

Do hrobu si nevezmeme žádné materi¬ální bohatství. Čas je našim nejcennějším pokladem, protože je omezený. Umíme si nastřádat velké bohatství, ale neumíme si vyprodukovat více času."

Jsou někde záznamy o této jeho ”poslední cestě,” pohřbili ho takto? Řekl to vůbec? :)

Nejlepší odpověď
annas

Těžko říct. Nebyl nalezený žádný historický odkaz, i když se závěť často cituje jako motivace,, ale nic neposkytuje odkaz na starobylý text nebo artefakt.

Ani se neuvádí, že by přáníi, která se šíří, se týkala někoho jiného než Alexandra.

https://www.red­dit.com/r/AskHis­torians/commen­ts/8atl0o/are_the_thre­e_last_wishes_of_­alexander_the_gre­at/

Novéí inforamce ze 7. 2. 2017
„Našla se poslední vůle Alexandra Velikého, tvrdí Brit “

"Pokud se expertova studie potvrdí, převrátila by dva tisíce let stará akademická studia.

Podle některých studií zemřel Alexandr Veliký v kómatu, beze slov. Druhá verze tvrdí, že vladař skonal v obklopení svých generálů a těsně před smrtí odkázal svou říši „tomu nejsilnějšímu“ z nich.

Alexandr Veliký byl pravděpodobně jedním z nejúspěšnějších vojenských velitelů historie. Za svůj krátký život vybojoval obrovskou říši. Zemřel ve věku 32 let. "

Anikitos

*ji