annas

Splachování pitnou vodou je „barbarství“. Není pozdě bojovat o pitnou vodu tím, že se na splachování použije dešťovka?

První věta – slova ministra Brabce.

Dne 14. 2. 2017 vyšel v MF Dnes článek, který se týká tohoto problému. K názorům ministra se rozvinula diskuse, která souvisí s návrhem na pokytování dotací na

1.„pořízení nádrží na zahradu o objemu alespoň dvou tisíc litrů, do nichž při deštích lidé svedou vodu a tou pak budou při suchu zalévat – bude spoluúčast státu padesát procent. A to nejen na koupi nádrže, ale i na projekt, instalaci, čerpadlo nebo rozvody. Nejvýše však dvacet tisíc korun.“

2. „Na další dvě kategorie dosáhnou i lidé z jiných oblastí, vyžadují však stavební zásahy v domě. To proto, že je potřeba rozvést samostatné trubky či osadit technologie, aby lidé mohli využívat dešťovou vodu nebo vyčištěnou odpadní vodu z van a umyvadel třeba ke splachování. V těchto případech budou mít žadatelé nárok na až trojnásobně vyšší částku.“

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/dota­ce-destovka-ministerstvo-zivotniho-prostredi-richard-brabec-p96-/domaci.aspx?c=A170213­_212107_domaci_san

Vody je nedostatek, ale nemělo se takto uvažovat už v minulosti? Padáme do propasti, stane se zázrak, že se takto pád zastaví?

Nezavést vedle vodného, stočného, třeba "deštné?? Když bude sucho a kádě se nenaplní?

Co myslíte?

--
Obrázek: https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/05/24/08/34/fou­ntain-1411936_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
ivzez

Lépe pozdě než nikdy!

Já na splachování pitnou vodou nadávám (to byste do mě
asi neřekli, že?) od té doby, co vím o rozdílu mezi pitnou a
užitkovou vodou.

Ať mi nikdo netvrdí, že by byl takový problém vodu z koupelny
a kuchyně používat na splachování i ve městech!

Další odpovědi
Drap

Ten problém tady existuje a bude se stále prohlubovat. Naučili jsme se brát vodu jako něco obyčejného. Už naši předci stavěli nádrže na dešťovku na svých dvorcích a zahradkách používali na zalévaní, někdy na praní a někdy i pro zvířata. Neni to nic nového. Pokud se podáváme ve světě, je spousta míst, kde jiná voda neni a používá se dešťovka i na pití a vaření. Takto funguje většina farem v Austrálii, nebo také část Chorvatska. Udá se, že poslední dobou se zdá, že mnoho lidí o tom přemýšlí. Viděl jsem u několika novostaveb, že se dělají nádrže na dešťovku. Jsou to samozřejmě zvýšené náklady, musí se vybudovat dvojí rozvod vody, ale během několika let se náklady vrátí a nehrozí riziko, že zůstanu bez vody. Nezbývá, než věřit, že se podobný způsob bude rozmáhat a stále dražší potnou vodu budeme využívat jen málo-

Seznam.cz

Jestli jsem popis otzk. nečetl a odpovím tím, že vodu zdraží, protože šetříme vodou, tak ji zdraží tak jako tak. Kdo by dokázal v domech budovat zásobníky na vodu, ve kterých by rostly řasy a plísně. Vše jde proti lidem. Aby si nemysleli, že jsou na světě pro to, aby byli šťastní. To byl úryvek z filmu a řekl to Rudolf Hrušínský.
Stejně by uvalili daň za šetření vodou.

Zdroj: povídky Malostranské

Kepler

I v minulosti občas nastávala katastrofální sucha a totální neúrody (třeba r. 1947, kdy nás „zachraňoval“ CCCP dodávkami obilí, poté co byla zamítnuta pomoc z USA – Marshalův plán). Tehdy se to ale bralo jako nutné zlo. Dnes už je jasné, že jde o globální problém, tak se to konečně začalo řešit na politické úrovni. Bohužel nás k tomu dokopaly až rámcové směrnice EU a řeší to MŽP. Doufejme že včas. Určitě to bude provázet razantní vzestup cen vodného a stočného. Myslím, že to bude dostačující motivace k šetření vodou. Začít by se ale mělo generální opravou vodovodních řadů – např. v Praze se místy ztrácí v zemi až polovina vyrobené pitné vody, protože potrubí jsou stará i 100 let. Bohužel jsou obrovské rozdíly v množství dešťových srážek, takže by nebylo spravedlivé zvýhodňovat spotřebitele, kde častěji prší.

JájsemRaibek

Jen trošku odbočím s odpovědí, ale části dotazu se to týká.
Annas jelikož jste občan a ne podnikatel, tak nevíte, že jak říkáte bude zpoplatněna dešťovka, tak ta dávno zpoplatněna je.
Krom vodného a stočného podnikatelé platí i za dešťovou vodu a to podle plochy střechy. Zřejmě i podle místa – úhrn srážek atd.

anonym

Možnosti volby mají hlavně ti v rodiných domech a to i jinak, než tím, že postaví někde na u domu na vlastním pozemku suchý záchod. Lze to udělat i jinou cestou. Nemusí se ani voda chytat do sudů a dělat nějaké nádrže. Ten kdo vizi, tak může nechat vybudovat studnu a z ní přes čerpadlo atd. udělat to, že se záchod a třeba i umyvadla na některých místech domu, mohou napájet vodou ze studny. Když se to nemusí pít, tak to nemusí být ani nutně skvěle pitná voda. Když si jí člověk natočí a semtam vypije, tak se také nic nestane. Neotráví se, ale je to často tvrdší voda a tak se v těle mohou usazovat věci co tam nepatří. Pokud má někdo dostatek financí, tak lze i tu studnovou vodu jistě přetvořit do takového stavu, že jí lze nahradit vodu pitnou. Na zalévání květin/zahrady stačí i voda ze sudů to zase ano. Další otázkou buďiš, zda-li se lze každý rok spolehnout, že naprší dostatek dešťové vody. Tady v ČR to asi nebude takový problém, ale pojem globální oteplovaní nezmizel a bude se nadále stále více prohlubovat.

tobby

Pokud se nepletu, bývala i v Praze 2 oddělená vedení vody – pitné a užitkové. Asi by to šlo těžko recyklovat, co?

gobls

Tak vprincipu to barbarství je, jako ale mnoho dalších věcí, dnes skoro všechno co se dělá, kupuje, žere… Pokud jde o vodu, tak ještě větší barbarství je např. zalévání trávníků, mytí aut, napouštění soukromých bazénů, zasněžování sjezdovek… A problém to je i se soukromými studněmi. Tady není snad žádná regulace a každý může vodu krást jak je mu libo. Když dojde, tak prostě jen postaví hlubší vrt a rabuje se dál. Tohle je problém současné pravičácké politiky brutálního pojetí „soukromého vlastnictví“ ve vztahu k prostředí a volné přírodě, která žádné hranice nezná. Podobný případ je např. se spalováním odpadu aj. svinstva.
A ještě jsem chtěl dodat, že nejen mně se nelíbí ta touha podporovat rybníky a přehrady za každou cenu. Především rybníky slouží k intenzivnímu chovu ryb a voda v nich je tak nepoužitelná jak kvůli nemožnosti ji odebrat kvůli těm rybám (a dokonce kvůli tomu naopak kradou vodu z potoků), tak kvůli jejímu extrémnímu znečištění pro intenzivní chov ryb. Přehrady také slouží ke všem možným podnikatelským aktivitám, jen ne k potřebné regulaci vody.

Sta67

Špatně postavená otázka.

Voda je stále jedna a tatáž, ať ji déšť odnese do nádrže na dešťovou vodu, nebo do řeky a odtud přes vodárnu do potrubí s pitnou vodou.

Čištění vody ve vodárně má své náklady.

Vystavění infrastruktury pro samostatný rozvod dešťové vody má ovšem také své nezanedbatelné náklady. Pokud bude potřeba čerpadel, budou výrazně vyšší než náklady na rozvod vody z vodovodního řadu, navíc, pro případ vyčerpání dešťové nádrže bude nutné propojení s rozvodem pitné vody zaručeně nepropustnými jednocestnými ventily. (Jejich selhání by mohlo způsobit kontaminaci pitné vody.) Zda má nebo nemá smysl takovou infrastrukturu stavět, snadno zjistíme porovnáním těchto nákladů.

Dotací jednoho či druhého tyto náklady nezmizí. Jen se přesunou z položky „náklady na stavbu“ do položky „daně“, kde jsou méně vidět.

annas

Ad gobis,

není všechno „problémem současné pravičácské politiky atd.“ – devastace začal mnohem dřív.

Ale v první části máte pravdu.

Vyslovil jste svůj názor, který je odpovědí na otázku, takže vám dám bod.

annas

Děkuji za názory.

U nás se dělala kanalizace před několika roky. Měli jsme u domu septik, ten samozřejmě s kanalizací zanikl.

Dívala jsem se na projekt kanalizace a je v něm toto:

Dešťová kanalizace je navržena na dešťové vody z komunikací a chodníků.

Prohlédla jsem si dony kolem,, okapy ústí na zahradu, takže pokud vodu někdo nechytá do bečky, nebo se nevsákne, vteče do kanalizace na ulici.

Máme studnu, ale jen na zalévání, není zpoplatněna, samozřejmě jen platíme elektřinu za čerpání do velké nádrže, v níž se voda v létě ohřeje.

„U nemovitostí, které slouží k trvalému bydlení a na domácnosti, se za odvedení srážkových vod neplatí.“

"Nejsem připojen na veřejný vodovod a mám svojí studnu, ze které beru vodu. Jak budu platit stočné, když jsem připojen na kanalizaci?

Pokud v objektu není osazený vodoměr, stanoví se množství odvedené odpadní vody pomocí směrných čísel potřeby vody na základě prováděcí vyhlášky č. 428/2001 Sb. k zákonu o vodovodech a kanalizacích. Stočné se účtuje paušálem podle Vámi dodaných podkladů. Tyto podklady se vyplňují do formuláře, který obdržíte od příslušné referentky odbytu."

http://www.vo­dakva.cz/cs/nej­castejsi-dotazy.html?sho­wall=1&limitstar­t=

Kepler

Raibeku: s jednou výhradou – pokud je voda ze střechy svedena tak jak by měla, tzn. do dešťové kanalizace, pak stočnému nepodléhá. Stočnému vlastně podléhá jen pitná voda, která proteče vodoměrem. Jak je to ale u majitelů studní přesně nevím.

anonym

Co vím, tak u studní to přes vodoměr nejde pokud se to přímo nedomluví. Asi to není zrovna fér vůči vodárnám, ale pokud majitel studny nemá podezřele vysoké rozdíly ve spotřebě vody, tak jim to snad ani nepříjde podezřelé. Ani nevím, jestli by mohli přijít na kontrolu, aby měli jistotu?

led

ad Kepler „(třeba r. 1947, kdy nás "zachraňoval“ CCCP dodávkami obilí, poté co byla zamítnuta pomoc z USA – Marshalův plán" to naozaj zachraňoval, pretože nedostatok bol aj u nich. To obilie (z Kanady) bolo draho zaplatené preplatené ruským zlatom a výrobkami. Tu ale nešlo len o peniaze, ale bola to aj otázka politickej prestíže CCCP

Kepler

Souhlasím. Jen jsem nevěděl, že to obilí bylo koupené z Kanady. To jsou věci…

L. da Vinci

Je zajímavé, když splachuji pitnou vodou své exkrementy, tak si vzpomenu na Somálce!

Seznam.cz

Co kdyby před každým barákem stály suché záchody, byla by voda levnější? Že?

Kepler

Jo a smrad jako v prasečáku a zničené spodní vody 🙂

anonym

Kabibudka může narušit spodní vody? Mohla by infikovat, třeba i sousedovic studnu? :)

Kepler

Pokud by pod sebou neměla perfektně izolovanou betonovou jímku, tak určitě ano. Spodní vody ničí dokonce i přehnojování polí. To taky souvisí s tvou odpovědí: využívání studní není řešení. Spodní vody jsou nejcennějším zdrojem a využívají se do krajnosti už dnes. Už dlouho je pozorován pokles její hladiny. Je to zdroj, který by se měl v maximální míře chránit.