Kepler

Souhlasíte se zvyšováním soběstačnosti ČR v potravinářských výrobcích?

EU řve, že by to byla diskriminace jejich produktů. A není to teď náhodou diskriminace českých produktů? Proč proboha musíme dovážet přes půl Evropy takové tradiční plodiny, jako jsou jablka a brambory? Ještě k tomu za cenu věčně kamióny ucpaných dálnic. A co ta uhlíková stopa? To jim nestačilo, že téměř zlikvidovali české cukrovary?
https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/nakupova­ni/potravinova-sobestacnost/r~a080f45c­aeed11eaa25cac1f6b22­0ee8/?utm_sou­rce=centrumHP&ut­m_medium=finan­cebox&utm_con­tent=default&ut­m_term=positi­on-0&utm_campaig­n=Finance

Nejlepší odpověď
Alesh

Pseudovlastenecké kecy, víš k čemu to povede? 1) se ti sníží výběr, 2) se ti zvýší cena. Jinak to není nic jiného než další z mnoha „malých domů“ pro Agrofert. Nemusíme dovážet nic, ale můžeme… to je ten rozdíl. Pokud někdo přijde a říká, musíš dělat to a to, tak je to totalita. Pokud někomu vadí, že se sem dováží jablka z Itálie, tak ať je nekupuje, nikdo ho nenutí. Dokonce může organizovat bojkot takových potravin a uvidí se, jestli to vůbec někoho zajímá. Uvidíš, že ne. 😉
Pokud jde o ty dovozy, tak brambory vidím v obchodech buďto z ČR nebo z Polska, možná ze Slovenska. Kilometricky to může vycházet líp pro určité lokality a nepochybně lze třeba v Polsku nakoupit levněji. U jablek je to určitě víc „rozstřelené“ po Evropě. Bude to hodně o dotacích. Pokud jsou místní zemědělci dotováni víc než ti zahraniční, mohou jít na trh s nižší cenou a to je ten problém.
Pokud jde o cukrovary, tak na pultech vidím český cukr. Ale pokud vůbec nějaký cukr konzumuji, tak spíš třtinový a ten asi v ČR nevyrábíme. 😉

Další odpovědi
elkon

S podporou českých firem souhlasím, ale ne za každou cenu. Nemuselo k tomu ale vůbec dojít, kdyby naše tehdejší vláda při vstupu do EU, nebyla podělaná a nenechala si zatrhnout řadu výrobků, které zaručovaly naší soběstačnost. Diktovat nám co můžeme, nebo nemůžeme pěstovat, nebo vyrábět je svinstvo.

JežíšKristus

Už se těším na budoucí otázku “Proč potraviny podražily?”
Jinak souhlasím s Keplerem, to tržní hospodářství stejně všechny jen otravuje, zaveďme kvóty, jen český produkty, zavřme hranice a za premiéra si dejme estébáka. Tak co, kdo jde dnes čekat frontu na banány?

PS: Nechápu, kde Kepler vidí diskriminaci českých produktů, když nám řetězce pořád cpou před oči ČESKÝ PŮVOD. Na každém obalu česká vlaječka, všude nápis “české”. Jako kdyby to někoho kromě důchodců zajímalo.

PS2: Promluvte si někdy s někým z pohraničí. Ti se nám smějou už dneska, že musíme jíst ty blafy Kostelecký uzeniny a jogurty od Olmy. Lidi na pohraničí vědí, proč jezdí nakupovat za hranice.

Tabea

Státní moc zase do všeho s prominutím kecá. Proč raději nemotivuje výrobce a prodejce k prodeji tuzemských potravin? Zase bude trpět kvalita? Čeští dodavatelé, kteří se mohou pochlubit kvalitními produkty, nechtějí být vedeni státem za ručičku, oni to umí sami. Kdo nemá kvalitu, tak přijde německá nebo italská. Raději se posvítit na ty nekvalitní potraviny (Babišovy výrobky) a zrušit dotace, když stejně neplní svou roli.

Butters_xD

Nesouhlasím, jelikož tady spoustu výrobků vyrábí Agrofert a díky tomuto bude ještě výraznější na trhu. Chci, aby mi stát nekecal, co mám a nemám kupovat. Jsme ve svobodné zemi ještě, ne? Opět velký střet zájmů, tohle může být ještě větší průser, než „Čapák“.

Pepa25

Souhlasím, ale ne cestou zákazů a kvót. Pokud jde o uhlíkovou stopu není problém to řešit daněmi, poplatky, zdražením dopravy. Ale ne selektivní diskruminací. Koneckonců i do Valmezu má kratší cestu sýr z Bílska než ze Želetavy …

Mc Merkurion

… už se těšim, až budou na pultech jen český brambory za pade na ty nájezdy do Polska >>> nic to nepřinese, jen zdražení a horší kvalitu, a něčeho i nedostatek, jó, zas to tady bude jak za komančů …

autacek

Trh by neměl být hlavně pokřiven všelijakými dotacemi, jak se podařilo komu kdysi dojednat. A stejně tak by neměl být „narovnáván“ nějakými nařízeními o počtu tuzemské produkce na pultech. Jak to navrhuješ měřit? Na objem prodaného zboží, nebo počet výrobků k dispozici na prodejně? Jako že se prodá 99% zahraničních banánů, tak má obchodník problém? Nebo to dorovná tuzemskýma pomerančema? Aha, dorovná to chlebem, tož a bude ho muset prodat stejně, nebo ve víc variantách? Dovedeš si představit ten blázinec co to bude stát a komu to co přinese? No zákazníkům vůbec nic, pouze se promítnou náklady tady té šarády do prodejních cen a vrchní guru Hrabiš bude zase posílat svým voličům bůra aby nestrádali.

Ametyst

Je to dobře. Když už do nás propaganda hustí žít ekologicky, a přitom, jak píše Kepler, dovážet i základní potraviny tisíc km, to není v pořádku. Evropské dotace natrvalo pokřivily trh a zvýhodnily západní farmáře, tak alespoň nějaká pozitivní věc.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

@ JežíšKristus
Lidé v pohraničí (KV kraj) nemusí ani nikam jezdit :D
Něco sem natahají Vietnamští prodejci nebo čeští trhovci i prodejci potravin,
domácích potřeb apod.
Pravda, někdy salámy (měkké, trvanlivé), šunky, klobásy a bavorské sekané, jsou k rychlejší (14 dní) a rychlé spotřebě, ale kvalitní a levné. 1 – 3 dny před expirací, za 5 až 15 Kč, podle gramáže. Minimálně týden po, jsou v pohodě.
Česká balená šunka je mnohdy týden před expirací navinulá/kyselá, na vyhození.
V obchodě stále „nabito“…….
Chlazené ryby, saláty, pomazánky, cukrovinky, čokolády (rozdílná chuť).
Rybí konzervy, které pamatuji z mládí a dětství (NDR). Sýry kvalitní, chutné, cena s našimi nesrovnatelná (zhruba poloviční). Maličká náplast za nejnižší mzdy v ČR ;D
Ale jogurty, jogurty tady máme své, skutečné jogurty z Krásného Údolí!
ZNa ně. i ty německé potřebují berličky. :)