Kelt

Nesouhlasím. Je to základní právo člověka v dané spočenosti. Naopak bych rozšířil právo kontrolovat volební urnu v době mezi volebními dny a to kamerou, kterou by mohl kdokoli kontrolovat třeba přes počítač. Tím by snad nedocházelo k falšování voleb.

Další odpovědi
Rokio

Nesouhlasím. Starobní důchodci celý život pracovali, a proto mají právo na zasloužený odpočinek a úctu od společnosti.

Spíše jsem proti, aby se věková hranice pro aktivní volební právo, snižovala. Mladí lidé jsou snadno ovlivnitelní.

Ametyst

To je zase blbost. Jak vládě senioři vadí! Jak si hodně pamatují, a to je nebezpečné. Mohou porovnávat. Vědí, jak vypadá totalita. Možná by staří lidé měli nosit žlutou nášivku “Senior”, a i v jejich věku jim stále někdo musí říkat, co mají dělat. 🙂 Hlavně místo toho dát volební právo nezletilým dětem, které ani nesmějí převzít doporučený dopis, a nezůstane kámen na kameni.

marci1

Tak to je fakt síla, ale autora článku neberte vážně.
Autor Martin Skácel sám sebe představuje jako „šprýmař ze severozápadu Čech s nekorektním humorem, historickými zájmy a pozorným politickým okem“. Máme od něj prý očekávat svérázný pohled na svět a „nekorektní humor“.
🙂

Filip84

To je demagogie, protože někdo je mimo ve třiceti, někdo se mimo narodí a zůstane celý život a někomu ta hlava v devadesáti pálí, jak jinému ve čtyřiceti.

Minimální věk sensus má, arciť bychom mohli vést diskurs na thema, jestli vůbec, a zvlášť v dnešní „mamá“ době je většina v osmnácti na tom tak, aby mohla k volbám. Maximální věk je pakonina.

paul1

Otřesný nápad. Určitě ne. Ale pro ten návrh na zdravotní prohlídku bych byl. Ale pro všechny. Kolik já znám mladých i „středněvěkých“, kteří by neprošli.
Cituji:
„Například by mohla být zavedena pravidelná zdravotní prohlídka nebo testy kognitivních schopností, které by pomohly posoudit, zda jsou senioři schopni učinit informovaná rozhodnutí při volbách.“

Emefej

Napsal to Martin Skácel, sám o sobě píše: „Moje oblíbená zbraň v boji proti vážnosti je nekorektní humor. Černý humor, sarkasmus a ironie jsou pro mě jako denní chléb.“

Jan Poustka

Ne nesouhlasím ,každy na to má právo,naopak nesouhlasim aby volil lidé žijici dlouhodobě v zahraničí a o české politice maji jen malý přehled a nesouhlasim ani s tím aby volili 16ti letí.

Pepa25

Nesouhlasím. Volební právo nemůže být vázáno na kognitivní schopnosti ani nic podobného, jinak by už nebylo rovné.
Příspěvek beru spíš jako provokaci, která má poukázat na problematičnost omezeního volebního práva mladých než na 18 let. Souhlasil bych se snížením. Pokud mají mladí od 15 občanku a trestněprávní odpovědnost, tak není důvod, aby nemohli volit.

da ny

Ne. Nesouhlasím.
To bohužel není jen z hlavy autora článku
Takový názor už byl několikrát „slyšet“.
Nebezpečí je v tom, že se toho nějaký vládní jouda chytne, jako lejno košile 😉

led

Prirodzene, treba obmedziť práva, nielen volebné a nielen seniorom, ale všetkým, ktorí si pamätajú aj informácie viac než týždeň, aj predvolebné sľuby uchádzačov o funkcie (nielen štátne a politické), aj tým, ktorí spomínajú na šťastné detstvo a mladosť v časoch minulých…
Zachovajte volebné práva všetkým, ktorí volia MŇA! Voľte mňa!
Pamäť je nebezpečná, preto jej zabráňme rozvíjať sa v rozvoji dnešnej spoločnosti.
Pamäť je zázrak, ak zachová to, čo je výhodné pre mňa.
O čom je otázka?
A vlastne, voľte slobodne všetci, od malého batoľaťa až po kmeťa na márach všetkých 99 pohlaví, slobodne voľte „mňa a mojich kandidátov“ na večné časy a nikdy inak!

12(5+7)lungo

Této vládě vadí senioři protože čerpají důchody, zdravotní péči,a různé jiné prebendy😀nejvíce ji asi vadí přímo čeští senioři,na těch nesejde, hlavně když může podporovat kdeco okolo.ALE,ono to jednou přijde a kdosi zaklepá na dveře,a bude tam stáří.......

Mapel

Jsme opět u problému, kdy se řeší důsledek a nikoliv příčina. Omezme práva a máme to z krku. Problém neetického chování politických stran nebudeme řešit. Je to totiž složité. Získáme mladé bez zkušeností a těm namažeme med kolem úst.
Jak to udělal třeba Hitler s mládeží.
Pan Skácel by se měl zamyslet co vlastně píše.
Řešme příčiny. Kdo zneužívá seniory. Proč je to těmto subjektům dovoleno? Tam je ten zakopaný pes. Ne ve věku.
Pokud by byl problém ve věku, tak by volební výsledky byly jasně dané věkovými skupinami. To se však neděje.

Enik

Rozhodně nesouhlasím.

Důchodci mají velké životní zkušenosti, narozdíl od mladých voličů. Každý v systému vidí něco, každý v tom systému žije.
Současně je velká část důchodců co nevolí pro sebe, ale pro své děti a vnoučata.

Amon-Re

Nesouhlasím!

cvikra

Stále kolem dokola .Toto může napadnout jenom choré mozky, party kolem premiéra .Jen tak dál není dostatek léků pro seniory,vezmeme jim hlasovací právo, zakážeme jim řídit auta budem si o ně otírat hubu tak dlouho až oni to vzdají sami.

petrph

Nesouhlasím. I když vezmeme v úvahy ty v článku uvedené zdravotní a mentální důvody, tak ty by se mohly leda tak týkat cesty do té volební místnosti – zda tam vůbec dojdou. To jim může praktický doktor doporučit nebo ne – podle toho jak na tom jsou. nikoliv zakázat/povolit.
Ale do toho koho ti důchodci budou volit a zda to je rozumné, nikomu, ani politikům ani doktorům nic není…:-D

Kryšpín

Podle mého názoru volební právo od 15 let do padesáti včetně politiků ti mladší mají daleko lepší tah na branku na př. svetr dáma dovede bleskově poradit jak šetřit další dáma specialista na indetifikaci dopadu raket a pod.

NANUK----

jejich hlas by mel mit 1/3 vahu
+
za kazde nezletile ditě by mel mit rodič hlas navic

Petr “illy”

Mráz mi přeběhl po zádech. Že by je tahle společnost místo úcty ke stáří a ochoty se postarat o lidi kteří celý život podporovali společnost svojí prací …tak že by je za odměnu ještě připravila o základní Ústavní právo? To někoho skutečně napadlo? Tím pádem odmítám do této společnosti patřit, hluboce se za ní stydím a stydím se, že jsem do ní kdy patřil i já.
Abych to řekl trošku ostřeji:

Fakt se mi z tohodle debilního nápadu chce blít.

Ale…
pokud by se jednalo o sebrání volebního práva blbcům… Tam už bych nějaký prostor viděl.
Ale určitě bych si netroufl určovat kdo je ten blbec…protože to bych se někdy musel toho volebního práva vzdát i já.
I když je fakt že zrovna v tom momentě si správný blbec neuvědomují že je blbec.
A pokud si to později uvědomí tak není blbec pořád ale jen občas a… To je námět k diskuzi.
Které já se ovšem nezúčastním, protože zas tak velkej blbec nejsem.

kufrtreti

NE

deiv24

ne

Bumbes

Nesouhlasím.
Je to další pokus o omezení opozičních voličů současné vlády, která potřebuje hlavně mladé poslušné mozky, vymyté sluníčkářskou demagogií, proto jsou i snahy o snížení volebního věku!

Libor Payne

No jistě kurva děda běda mi včera uvařil klokana z houbama na večeři ono todiž děda mi dal vidle do nosu a potom mi vyletěl šušen a byl velky a tmavý jak negr tudiž negri rovanji se otravní hnusní malí skřitci doslova když hraju rust tak tam negr roumí z ak a zabijí všechny co vidí no věřili byste tomu.

Jancsi

Já bych naopak zvedl volební věk na 30 let. A možná bych volební právo podmínil minimálně 5letými pracovními zkušenostmi. (Ano jsem rasista, šovinista, homofob atd.)

Ametyst

Kryšpíne, mají tah na branku, ale dají si vlastňáka.:-)

Drap

Neni to jen pan Skácel, zaznělo to již několikrát z různých stran. Děkuji vše za odpovědi. A jak to vidím já? Je to podle mne nesmysl. Myslím, že ani zdravotních prohlídek neni třeba. Každý kdo je svéprávný , může pracovat , odvádět daně, sám jednat s úřady a podobně, je jistě natolik schopný, že může se rozhodnout a volit sám. Obdobné je to i se snížením hranice. To že má někdo občanku, ještě neznamená, že je soudný. Pokud vydáme nařízení že občanky budeme přidělovat před vstupem do MŠ, znamená to, že by měli volit i tito? S právní odpovědností je to u mladistvých tak napůl. Jsou právně zodpovědní, ale tresty dostávají poloviční. Ať tedy mají také poloviční volební právo, a to mají už teď. Mohou se na volby přijít podívat, ale volit moou až od 18. Rozumí tomu, že pro mnohé y bylo pohodlné vyřadit důchodce a zařadit lehce ovlivntelné mladé. Napadá mne i jistá paraela s minulostí. To už tady přece bylo a nejen u nás. Vyřadíme jednu skupinu, za chvíli druhou a potom všechny ostatní, kteří s dovolí přemýšlet trochu jinak než my, kteří jsme právě u moci. Jak snadné to je.

Pepa25

Drap: takže dvojí metr? U důchodců stačí existovat a může se rozhodovat sám, ale u mladých budeme vycházet z toho, že samotné přidělení občanky ještě neznamená, že je někdo soudný? Myslím, že právě na tento dvojí metr pisatel narážel. A že ho máte jen kvůli tomu, že by to mohlo ohrozit zájmy důchodce (viz poslední 4 věty) – to to ještě zhoršuje .

Drap

Nejde o dvojí metr, chápeš to špatně. Pokud je někdo plně zodpovědný, tak ať volí, pokud ne, ať nevolí. Jsou třeba šestnáctiletí plně odpovědní za všechno? Mohou vykonávat všechny právní úkony atd? Nevím, proč by závěr měl zhoršovat? Jsi snad zastáncem fašismu a nacizmu? popřípadě jiné totality? Takto to totiž vznikalo. Ještě se přihlas k myšlence pana prezidenta a přemlouvej nás, že je Ukrajině nutno pomoci nejen technikou, ale i mužstvem.
Já právě jsem zastáncem jednoho metru.

Pepa25

Kelt: přispěvek naznačuje, jak by snad dnes docházelo k falšování voleb?! Vy máte nějaké konkrétní zkušenosti s rozlepováním zapečetěných uren atd.? Jak to děláte a proč?

Ametyst

K té dojemné starosti, zda senioři mohou učinit “ informované rozhodnutí při volbách”: 1) Taková rozhodnutí nemohou učinit ani Češi, žijící v zahraničí. Pokud se vůbec zajímají o naši drahou až předraženou vlast, jsou závislí na jednostranných masmediálnich zprávách, což je na houby. Přitom volí ne pro sebe, ale pro nás, a nemusejí se v tom tady plácat. 2) Informované rozhodnutí bylo vyžadováno v době očkování proti covidu-19, a bylo úplně fuk, že o vakcíně nevěděl nikdo nic. Hlavně že podepsal informovaný souhlas. Kde je ta dojemná péče, zda to bylo správné?

Kryšpín

Ametyst nehanět politický majstrštyk na Covida. ČR zakoupila 26 mil. dávek využito 18 mil. 3 mil. darovány přátelům část byla také zničena.
Dokonce vakcíny měl zájem řešit EP když předvolával šéfa Pfitzeru který s Uršulou vyjednal miliardu dodávek vakcín, šéf Pfitzeru vysvětlení odmítl.
Ale také z jiného pohledu. Očkování je vlastenecká povinnost, Joe Biden.