Radovan R

Solární výpomoc pro byt

Uvažuju nad tím, pořídit domů nějaký solární panel (na parapet třeba) s baterkou a využít ho na snížení odběru ze sítě. Elektrice moc nerozumim a tak netušim co k tomu je všechno potřeba. Moje představa panel > trafo > baterka (třeba autobaterie?). Máte někdo doma autonomní okruh s baterkou – jak to funguje?
Budu rád za relevantní odkazy na takový DIY řešení za snesitelnou cenu. Povedlo se mi najít profi řešení za kupu $ nebo nesmysly.

Odpovědi
elkon

Třeba nějaké info zde. https://www.i4wi­fi.cz/cs/stran­ky/132-solarni-panely-zapojeni

mosoj

Představa je neúplná. Ještě bude třeba regulátor nabíjení a měnič. Viz na netu „ostrovní systémy“. Také o tom uvažuji. Nicméně, takto lze řešit pouze spotřebiče s malou spotřebou. Na velké příkony ( boiler a pod. ) by to vycházelo draze. Pak by přicházela v úvahu fotovoltaika do sítě. Ceny elektřiny poletí do závratných výšin, takže i při dnešních výkupních cenách by byla návratnost investice v rozumných mezích. Pro mne ale již ne!

JežíšKristus

Ideální čas začít toto řešit právě teď… https://novaze­lenausporam.cz/

Dochy

Nemám v tom praxi, ale pokud vím, pak potřebuješ měníč/regulátor mezi solár a akumulátor (udržuje solární panel v režimu maximálního výkonu a na akumulátoru udržuje optimální režim dobíjení. Pak měnič z akumulátoru do sítě (a je otázka jestli tam chceš mít vůbec ten akumulátor – záleží co a jak chceš napájet)

Michálek1245

Jako podle mě to svoje opodstatnění má. My máme třeba i solární světla, tedy že se nabijou a pak svítí a nečerpají elektřinu. Teda čerpají ale ne z běžné sítě. Více o tom najdete třeba tady: https://www.nej­svetla.cz/maga­zin/solarni-zdroje-svetla-jak-funguji-a-jak-s-nimi-usetrit/ kde je to moc pěkně popsané, jak celý ten systém funguje. Tak na to třeba mrkněte a zjistíte, o co jde. 🙂