Frontinus

Snižuje důvěryhodnost veřejnoprávního médie dílčí nekompetentnost?

Nejspíš jste už někdy slyšeli povzdech známého lékaře/fyzika/kri­minalistu/…, že jestli novináři píší o dalších tématech stejně špatně, jako to vidí v jejich produktech týkajících se medicíny/fyzi­ky/kriminalis­tiky/…, tak je demokracie odsouzena k záhubě, protože zásadní zdroj informací, tedy média, je jedna velká desinformační kampaň. Sice vesměs neúmyslná, ale o to intenzivnější.

Abych nemluvil jen o dojmech a o pocitech, nedávno vyšla v BMC Public Health analýza toho, jak japonský tisk pokrývá téma očkování proti HPV. Výsledek je, že pokrytí bylo vesměs negativní. Zdroj: Okuhara T el al. BMC Public Health 2019;19:770.

A to vše navzdory tomu, že je celá řada prací, které dokazují, že HPV nemá ty nežádoucí účinky, které jim antivakcinační (a v tomto případě i někteří křesťanští) poděsové připisují, např.:

  • Nezvyšuje riziko roztroušené sklerózy. Zdroj: Meggiolaro A et al. Hum Vaccin Immunother 2018;14(5):1266–1274.
  • Nezvyšuje riziko diabetu 1. typu. Zdroj: Klein NP et al. Vaccine 2019;37(14):1938–1944.
  • Nezvyšuje riziko chronického únavového syndromu. Zdroj: Feiring B et al. Vaccine 2017;35(33):4203–4212.
  • Nezvyšuje riziko Guillain-Barré syndromu. Zdroj: Deceuninck G et al. Expert Rev Vaccines 2018;17(1):99–102.
  • Nezvyšuje riziko rizikového sexuálního chování. Zdroj: Brouwer AF et al. BMC Public Health 2019;19:821.

(Jen pro úplnost doplním, že to samozřejmě neznamená, že se nikdy nestane, že by se nemoc neobjevila v časové souvislosti s očkováním. Znamená to pouze to, že očkování toto riziko nijak neovlivní, tedy že není příčinou.)

V této situaci každý, kdo problematice rozumí, vidí nekompetenci médií při pokrytí problematiky. Mediální realita se se skutečností kvantitativně dost výrazně míjí a stává se takovým vrtěním psem řízeným nekompetencí. Již několikrát jsem použil slovo nekompetence. Úmyslně. Dnes ráno na mě totiž vyskočila zpráva o tom, jací lidé vytvářejí medicínský obsah pro Český rozhlas Plzeň – profesionální šarlatánka („celostní výživová poradkyně“, která jede v řadě mašíblovin) a její nekritická kamarádka. To, že někdo mohl takové existence něčím takovým pověřit, svědčí o jeho naprosté nekompetenci.

Pro mě, protože rozumím medicíně a biologii člověka, takové věci výrazně snižují kredit médií, včetně těch veřejnoprávních, protože si myslím, že můžu oprávněně očekávat, že nekompetentnost není omezená jen na jednu dílčí problematiku. Dokonce i boj s fake news v podání těchto lidí pokládám za trapnou frašku. Vnímáte to podobně?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano. Každá zásadní chyba zveřejněná médiem jej alespoň v mých očích diskredituje. Pokud vidím, že si médium nedokáže uchovat informační hodnotu v oblasti které rozumím, jak pak mohu věřit, že další informace, které už sám ověřit nedokážu, jsou dostatečně přesné/pravdivé?

Před pár dny například v několika CZ médiích proběhla zpráva, že se zjistilo, že na Jupiteru jsou díry o průměru až 130000 km (přitom to je zhruba průměr Jupiteru). Pokud vidím že uveřejní takovou ptákovinu, jak pak jejich informacím mohu svěřit zdraví své a svých blízkých??? 🙂

Další odpovědi
Drap

Neznám žádná důvěryhodná média. Ty ano?

Pepa25

Ne. Myslím, že každý, kdo něčemu rozumí, se někdy v životě setkal s tím, že v nějakém médium napsali něco, o čem jasně věděl, že je to hloupost. A pak ho napadaly otázky typu: pokud píšou takové věci o tom, čemu rozumím, můžu jim věřit v jiných věcech? A také, proč to zveřenili: redaktor tomu nerozumí a nechal si něco nakukat? Nebo je to snad úmysl?
Podle mě je klíčové, jaké má dané médium vztah k upozornění na chybu. Dřív to tištěných médiích byly klasické „errata“ neboli opravy chyb, případně vyjádření otištěné v dopisech. Dnes není problém jakékoliv médium kontaktovat a na chybu je upozornit. Samozřejmě některé věci mohou být schvávány za věc názoru či postoje, ale veřejnoprávní médium by minimálně nemělo být jednostranné.