Avatar uživatele
Registrovaný

Smlouva o smlouvě budoucí, jak to je?

Dobrý den, kupovala jsem byt a ve smlouvě o smlouvě budoucí byl dodatek, že při nezaplacení včas se kupující zavazuje zaplatit pokutu ve výši 80tis Kč. Platba se zpozdila o týden, kupující pokutu nechtěl, pouze ať zaplatím inkaso za daný měsíc. Po cca třech měsících začal nárokovat částku 4tis.Kč za nedodržení té platby, nyní i po roce a půl ji nárokuje znovu. Jak se mám zachovat, má na to právo i po takové době? Děkuji za radu

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. ta smluvní pokuta je zjevně nepřiměřená ! Pokuta by měla kromě jiného odrážet zejména případné škody, které by prodávajícímu vznikly v případě nedodržení smluvních závazků.

2. vaše týdenní prodlení by mohlo představovat spravedlivý úrok z prodlení ve výši cca 3.000 Kč
(pro výpočet jsem použil tyto parametry:
1,5 mil.Kč prodejná cena bytu
10% p.a. úroková míra použitého úroku z prodlení
7 dní prodlení )

3. Doporučuji prodávajícímu předložit písemný návrh o vypořádání této záležitosti s konečnou platností:
- do návrhu uveďte, že jste se dohodli, že smluvní sankce z důvodů týdenního prodlení bude činit např. 5.000 Kč (je na vás kolik skutečně navrhnete, protože nejnižší částka by měla být ty ´spravdlivé´ tři tisíce...)
- do návrhu uveďte, že tento smluvní úrok je konečný a nahrazuje ve smlouvě sjednanou smluvní pokutu 80tis.Kč
- zmiňovanou částku mu spolu s předložením návrhu předložte v hotovosti (psychologický účinek)
- pokud bude váš návrh zpochybňovat nebo odmítat, tak mu v klidu sdělte, že má nesporné právo se obrátit na soud, který spravedlivě rozhodne o výši této částky...a dál to sním v danou chvíli nerozebírejte.
- ještě doporučuji, aby té situaci, kdy bude předkladádat návrh a uvedenou částku byl přítomen svědek..., může se to hodit pro případné další soudní řízení

Jsem si téměř jist, že prodávající se soudit nebude a na vašich např. 5 tis.Kč přistoupí :-)

p.s. ještě jsem zapomněl dodat, abyste si od těch 5.000 Kč (nebo 4.000 Kč které nakonec dohodnete) odečetla i to zmiňované inkaso, které jste ´musela´ zaplatit navíc...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Alis

Ještě se zeptám a nezanikla již platnost té smlouvy o smlouvě budoucí, když se měla týkat budoucí kupní a ta pak byla normálně podepsaná? Nechce se mi tu částku platit, protože s tímto bývalím majitelem jsem měla už dost problémů a zajímavé je, že si opět najednou vzpomněl.

Avatar uživatele
Zlatý

standa

Když odhlédnu od té nepřiměřené sankce (80 tis.Kč), tak kupující má nesporný nárok na náhradu ZÁKONNÉHO úroku za ten týden prodlení, a to nezávisle na tom, zda jste se na úroku dohodli či ne.

A vedle zákonného úroku z prodlení je nárok i na smluvní úrok, který je však co do výše v tomto případě zpochybnitelný.

Smlouva (o budoucí kupní smlouvě) samozřejmě zanikla okamžikem realizace kupní smlouvy, ale závazky z této smlouvy jsou platné stále až do doby než by byly případně promlčeny (tj. 3 roky ve vašem případě).

Takže ať se vájm to líbí nebo ne, určitou ´sankci´ zaplatit budete muset.

Pouze si ohlídejte, aby tím že nějakou sankci zaplatíte, byla upravena smlouva, ze které vyplývají nároky na smluvní penále či zákonný úrok. Ta ´jistící´ věta by měla znít asi takto: "Smluvní strany se dohodly, že zaplacením částky ABCD Kč, jsou vypořádány veškeré nároky kupujícího, které vyplývají z titulu opožděné úhrady kupní ceny."

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.