aevul

Smí zpravodajská redakce opravovat gramatické chyby v převzatých sděleních, než je otiskne?

Dnes jsem třikrát četl, že „ruské síly stáhly za západního břehu“. A google na tu chybu našel celkem 84 výsledků :)

Nejlepší odpověď
Drap

ne, že smí, ale měla by. I podle toho často poznáme kvalitu daného zpravodajství.

Další odpovědi
Ametyst

Řekla bych, že je to dokonce povinnost. Dříve existovali korektoři, kteří četli texty, a opravovali gramatické chyby. Dnes se více cenzuruje obsah. ☹ Když bude mládež vedena k lhostejnosti, že na pravopisu nezáleží, y nebo i je totéž, nebude jim záležet vlastně na ničem, bude to už postoj.

Darcy

gramatiku z prevzatých zdrojov áno, ale nesmie z citácie, ak ju označí ako citáciou. Ak ju sprostredkuje (prepíše/preroz­práva) obsah,nemusí.

aevul

I když pochybuju, že to tak je, umím si představit nějaký vágní zákaz úpravy převzatých textů v licenci. Pak bych chápal, že to raději vůbec needitují.

aevul

https://www.go­ogle.cz/search?q=„ruské+síly+stáh­ly+za+západní­ho+břehu“

Pepa25

Vím, že zase mi přijde přehršel urážek, ale nemůžu jinak: Google sice píše, že našel desítky výsledků, ale fakticky zprávu AP špatně přeložila ČTK a zprávu ČTK převzali ČRo, Seznam Zprávy, Idnes, Respekt a E15. Toť vše.