EKSOT123

Smí obec nebo správa silnic nebo někdo legálně zakázat vjezd cizinců do obce?

Tedy motorovým vozidlem a v případě, že tam nebydlíte a nevlastníte nemovitost. Silnička, která přes obec prochází, přestože velmi úzká a s žalostným stavem vozovky, donedávna sloužila jako významná spojnice mezi sousedními okresy. Nyní, když jsou na alternativních objížďkách uzavírky, se situace ještě zkomplikovala. Občas se obce snaží odradit motoristy falešnými značkami slepá silnice, nebo průjezd zakázán, ale natvrdo zákaz?

Odpovědi
Ametyst

To vyžaduje tvrdá vyjednávání zástupců z obecního úřadu se státními orgány. Pokud se už ani nerespektuje dopravní značení, jako Průjezd zakázán, jsem dost skeptická. Pomohlo by, kdyby obec požádala kraj o dotaci na opravu silničky, a silnička se zavře kvůli práci na silnici.

Filip84

Otázka je nesmyslná a nelze na ní pregnantně odpovědět a hned Ti vysvětlím, proč:

v dotazu není stěžejní informace, totiž, o jaký druh pozemní komunikace, na které by měl být (theoreticky) omezen vjezd motorových vozidel, se jedná.

Pokud se týká dálnic a silnic, to znamená dálnic a silnic I. třídy (včetně tzv. rychlostních komunikací) ve vlastnictví státu a silnic II. a III. třídy ve vlastnictví krajů, tak obecně na ně nelze omezovat vjezd, ledaže je k tomu objektivní příčina – hmotnost, průjezdní profil, atp.; taková omezení je potřeba dávat rozličnými způsobami v obecnou známost, aby se s nimi mohli seznámit poutníci a nevjíždět, potom, do silnic s omezenou dopravou nevhodným povozem, takže, např., skrze atlasy s mapou, rozličné ty mapové servery atp.

Silnice III. třídy mohou mít různou podobu, zvláště v Lidové republice Sudety a Velkovévodství Osoblažském jde kolikrát o „cyklostezku“ + „samaďura“ k tomu, takže ano, může na nich být i nějaké to hmotnostní omezení atd. Ale tím to končí, aby ti silniční správní úřad schválil zákaz vjezdu motorové dopravy na silnici III. třídy, tak to je prakticky téměř vyloučeno.

Pokud jde o místní pozemní komunikaci, nebo o pozemní komunikaci nezařazenou do žádné z platným právem presumovaných kategorií, která slouží jako místní komunikace, tak tam ano, tam to možné je. Opět o tom rozhoduje silniční správní úřad a opět musí existovat alternativa, a k tomu pro to musí být dobrý důvod.

Pokud ani nenapíšeš, o jakou pozemní komunikaci se jedná, tak to je o ničem.

Pepa25

Cizinců? Prostě chcete, aby tam neprojížděl kdo nemusí, ne? K tomu slouží právě ta značka Průjezd zakázán, samozřejmě umístěná legálně, na základě rozhodnutí odboru dopravy příslušné obce s rozšířenou působností.

EKSOT123

Uvědomil jsem si, že z dotazu není vše jasné. Tedy silnička je už asi 2 roky označena podmíněným zákazem vjezdu. Což v situaci souběžných uzavírek nutí k ještě delším objížďkám. Někdy, když je v osadě více zbohatlíků, tak se takto snaží omezit provoz, tak jsem chtěl vědět, jestli je to legální. Ale zde je to zřejmě spíš kvůli stavu vozovky. Bohužel silnička má strategickou polohu a kdysi bývala značně vytížená. Nemyslím, že by obec měla zájem ji opravovat, je to takový zapomenutý kout s unikátní přírodou.