WH15

Slova spisovná a nespisovná

Moc toho asi nebude, tak prosím co nejvíce o tomto tématu, tím po vás nechci vypisovat slovo po slovu, ale prostě např. jak poznat spisovné a nespisovnéé slovo, co je to nespisovné slovo apod. Potřebuji toho, co nejvíce, DÚ to není. Dík.

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se přesně určit, jak máte rozlišit slova spisovná a nespisovná.

Něco k nespisovným – musíte znát, co je slang – patří mezi nespisovnou slovní zásobu, stejně tak územní nářečí. Poznat rozdíl mezi nespisovnou obecnou češtinou( jakýmsi nadnářečím) a hovorovou češtinou – mluveným spisovným jazykem atd.

Hodně číst, občas se podívat do PČP, když si nejste jistý, sledovat vyjadřování kolem sebe.

Chce to mít jazykový cit, umět správně skloňovat, časovat, znát rozbor větný a slovní – tím poznáte např. že tvar „by jsme“ je nespisovný, „malý“ koťata místo malá koťata, psy neštěkali, ale psi atd.

Další odpovědi
Pájo

Nápověda i zde: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-cesi-casto-pred-slovy-na-o-rikaji-v