Avatar uživatele
Elk

Slouží slunečnicový olej ke smažení, nebo je lepší stolní – popř. jiný?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, hanny 2 před 4302 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nejlepší oleje na smažení jsou řepkový a slunečnicový, případně rafinovaný olivový. Já osobně používám řepkový, protože hned po olivovém oleji má nejlepší poměr mastných kyselin typu omega –3 k typu omega-6.. Zajímám se totiž o zdravou výživu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanny 2

Používám také řepkový z těch důvodů co annas.Ale teď mi říkala kamarádka,že začala používat rýžový olej – je sice dražší,ale méně se přepaluje a prý ho tolik při smažení neubývá.
 http://www.by­linnyzazrak.es­tranky.cz/clan­ky/ryzovy-olej/dietni-olej-bez-cholesterolu.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
beer

Nemám zdroj na domácí sádlo, proto používám jen slunečnicový „Gold“. Pravda, dražší, ale lze jej použít i zastudena. Ani jsem si nemusel tolik zvykat, o čemž je vlastně řeč – každý máme jiné chutě ))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jmhad

Na smažení je lepší řepkový – má kritickou teplotu na přepálení až 240°C.Ale pozor! Když si v nějakém marketu koupíš za pár korun něco jako řepkový či slunečnicový olej,tak výše uvedené neplatí.Tyhle oleje jsou vyrobeny uměle! Dobrý olej poznáš snadno.Nechce se mu z flašky ven.Když to vyteče jako voda,pak je to syntetika.
Doplňuji:
Já osobně dám raději o 20 kaček navíc a koupím dobru řepku.Už kvůli omega kyselin, kterými se blíží olivovému.Ještě k tomu výše – když čtu,že obsah tuku je 95 %, tak pak je lepší to dobré sádlo.

Upravil/a: jmhad

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Na oleji smažím leda tak palačinky, jinak celý život používám rostlinné tuky typu Omega, Ceres Soft a pod. Ty se totiž nepřepalují. Pod bramboráky používám sádlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Můžeš na něm smažit, ale na opravdu kvalitním (na trhu jsou bohužel i dost nepovedé výrobky). O řepkovém platí to samé, jen je ještě zdravější (jak píší kolegové).
Osobně ale dávám přednost vepřovému sádlu a přepuštěnému máslu. Také používám extra panenský olivový olej (na italskou kuchyni je to jasná volba).
Doplňuji:
Vyzkoušela jsem různé oleje: rýžový (jak píše Hanny2) – ten je skvělý, nemá žádnou „příchuťˇ“, takže se hodí na jakékoli pokrmy; hroznový – ten se hodí spíš na rychlé orestování základu pokrmu; z vlašských jader (výborný na saláty); Wok olej (pro ty, kteří rádi asijské pokrmy – je tam ale dost česneku); „červený“ – s tymiánem, romarýnem, paprikou a pepřem (perfektní na barvu – rychlé orestování „bezbarvých“ kuřecích prsou)…

Upravil/a: Damiana

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nevím jak kdo,ale my používáme pouze slunečnicový. Například řepkový nám tak trošku smrdí!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

Slunečnicový ke smažení samozřejmě slouží…ale ten zde vychvalovanější řepkový, který je také vhodný je obvykle levnější…ale já osobně ho nepoužívám, protože mi docela dost smrdí a na chuti je to také poznat…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Hanny, děkuji za tip. Podívám se v prodejně zdravé výživy a vyzkouším. Jednou jsem si koupila konopný ole (lisovaný za studena), nejhnusnější „pokrm“, který jsem kdy jedla.

před 4302 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek