annas

Sledování TV je pasivní, nikoliv dovednost. Vadí vám, když je i pro vás TV jediný uspávací prostředek užívaný očima?

1. část otázky – podle slov Toma Hodgkinsona
https://citaty­.net/citaty/1326105-tom-hodgkinson-sledovani-televize-je-pasivni-neni-to-dovednost/

2. Vittorio de Sica je autorem slov v 2. části.,

https://azcita­ty.cz/vittorio-de-sica/27647/

Obrázek

https://pixaba­y.com/illustra­tions/tv-man-sofa-tv-room-apartment-1529259/

Nejlepší odpověď
led

1 – Nemôžem plne súhlasiť. Mnohí síce tvrdia, že TV je len kulisa, piata stena v izbe ale pritom aktívne si vyberajú z ponúknutého programu, čo ich bude sprevádzať počas dňa. Ano, mnohí majú TV len ako sprievodcu životom, aby sa nebáli byť sami vo svojom prázdnom živote. Aktívni, nepotrebujú pasívneho sprievodcu, ale vyberajú si z množstva programov spoločníka, s ktorým budú duševne komunikovať, od ktorého získavajú inšpiráciu pre svoj ďalší aktívny život. Možno preto si občas TV prepnem do projektoru, ktorý síce používam na iné účely a sledovaním „megaobrazu“ na stene vchádzam do deja, kde sa postavy v skutočnej veľkosti pohybujú okolo mňa a prežívam ich životy a môžem s nimi viesť rozhovory. Je to jedna z dimenzií cestovania v čase a priestore.
Ps. len škoda, že skutočných „aktívnych“ tv programov v záplave „paškvilov pre zahnanie nudy“ je v ponukách komerčných televíznych spoločností strašne málo.

Na záver dva citáty od Voltaira https://azcita­ty.cz/citaty/vol­taire/
 – Aktuálne upravený citát
„S knihami a televizí je to jako s lidmi: jen velmi malý počet něco znamená a zbytek se ztrácí v množství.“
 – "Člověk se narodil k činnosti. Nebýt ničím zaměstnán a neexistovat je pro člověka totéž…

2 – Na rozdiel od Vittoria de Sica poznám aj iné uspávacie prostriedky, pritom oči máte otvorené, akoby ste pozorne sledovali:
a- nudný prejav politika
b- koncert klasickej hudby, kde vizuálny obraz nemá dej, ale dokážete sa vďaka hudbe vniesť do príbehu, až vás vyruší akési chrápanie. otvoríte oči a zistíte, že to ste chrápali vy.
c- monológ životného partnera/partner­ky/detí o rodine a jej potrebách

Další odpovědi
Drap

Nevadí. Většinou televizi používám pouze jako kulisu a něco při tom dělám. Usnu spolehlivě s televizí i bez televize. Je mi to jedno.

jsemjá

Dobře se usne, když uvolníte tělo, a myslíte na něco pěkného. Včera, jsem tak usnul.

Hufnágl

TV mi absolutně nevadí, protože v ložnici mám pouze rádio budík.

annas

Hufnugl,

opět jste neodpověděl na otázku.

Fm2.0

Na TV už se moc nedívám. A před spaním nikdy. Televizi v pokoji raději ani nemám. Nemá tam co dělat. Mám 2 Tv, ale jen v obývacích pokojích. Pokud někdy dostanu chuť se podívat na nějaký film, tak ho zhlédnu na PC nebo notebooku.
TV je zlozvyk. Lidi k ní utíkají, aby se zbavili svých starostí, aby utekli od reality, zahnali smutek (což se nepodaří) a aby „nebyli sami.” Zaplá televize totiž navodí takový pocit, že člověk není sám, když slyší ty hlasy z televizoru a vidí tam ty lidi a pohyb/děj, někdy se snaží zabavit/odreagovat tím, že se do toho příběhu vžije.
Televize k odreagování ani nepomůže (lepší variantou by byly knihy). Lidi sledováním televize nejsou chytřejší (možná tak po nějakých dokumentech) a nezlepšují se jim žádné dovednosti. Je prokázáno, že smutní (a osamělí) lidé víc sledují televizi (filmy a seriály).
Před spaním raději čtu nebo jdu spát po práci, nějaké aktivitě.

PC, TV ani jiná elektornika by se před spaním vůbec neměla používat. Displej, modré světlo atd. nedělá před spánkem dobře.

annas

Děkuji. Proč jste svou reakci nevložil dopředu?

První citát je zkrácený kvůli místu. chybí slova " Když budete častěji sledovat televizi, nezlepšíte se v tom.“ (myšleno dovednostech). Jedině snad ve vyhledávání stanic.:-))

Kniha – člověk si utváří svůj názor, takže vše se odehrává v naší hlavě. Krása jazyka …

Film – člověk bere to, co vytvořil nikdo jiný, protože dramaturg musí vybrat to nejdůležitější. Někdy je i špatná zvuková stránka, hercům není rozumět atd.

Ale úplně TV nezatracuji … Je třeba ale vybírat.

Fm2.0

Vložil bych ji dopředu, ale už jsem nemohl… Omezený počet odpovědí za den pro začátečníky.

led

Zážitok z knihy je výsledok konforntácie – súladu autora s čitateľom.
Film, to o čom hovoríte je problém zladenosti umeleckého zámeru s tvorcami a použitou technológiou. Niekedy lacnejšie má lepší výsledok. Divák nemusí vždy brať to čo vytvoril iný (tvorca) ale tak ako s knihou môže si vytvoriť vlastné poznanie.

led

ach tie prstíky…
chyba „konforntácie“ správne má byť:
konfrontácie.
„výsledok konfrontácie – súladu autora s čitateľom“