zjentek

slaví někdo nový rok podle měsíce,což je letos cirka za měsíc?

Nejlepší odpověď
annas

Máte ma myslí jarní úplněk? Velikonoce aneb jak se slaví svátky jara v Asii? Jinak také oslava nového roku …

Na Velikonoce, v době prvního jarního úplňku, začínal u pohanských Slovanů nový rok. Nasvědčuje tomu řada velikonočních obyčejů, v nichž se zachovalo mnoho obřadních prvků jarního novoročí.

V den jarní rovnodennosti našel své pevné místo asi největší íránský svátek Nourúz.

Nejedná se o Velikonoce v našem slova smyslu, ale o oslavu nového roku. A tomu odpovídají i přípravy na něj. Jeho tradice sahá do doby před příchodem islámu a v mnohém si nezadá s našimi Vánocemi. Stejně jako u nás na Štědrý den se u příležitosti svátku Nourúz schází celá rodina a společně oslavuje den, k němuž se váže mnoho zajímavých pověr a tradic.

Čínský nový rok, Čchun-ťie, znamená v doslovném překladu „svátky jara“. Tyto oslavy, které se řídí podle lunárního kalendáře, ovšem přicházejí na řadu o něco dříve, zhruba mezi koncem ledna a polovinou února. Se stejnou intenzitou jako v Číně se čínský nový rok slaví i v čínských komunitách po celém světě a také ve Vietnamu.

S oslavami perského nového roku se můžeme setkat v zemích Předního východu a Střední Asie (od Turecka přes Ázerbájdžán a Gruzii po Afghánistán či Uzbekistán), ale např. také u některých skupin obyvatel Balkánu, v Albánii, a dokonce i mezi etnickými menšinami v západní Číně.

Další informace

http://www.da­my.cz/index.php/vol­ny-cas1/68-tradice/1073-velikonoce-aneb-jak-se-slavi-svatky-jara-v-asii

Ještě něco v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-proc-byl-stanoven-zacatek-noveho-roku-na-leden

Další odpovědi
badisko

Nee novy rok slavim 31.rijna o svatku sanhain…nebo vice znamy helloween…tento svatek je stale dosti pohanu oznacovan za obrozeni kola roku …byla to noc kdy stary buh zemtel a odesl do temnoty aby se mohl znovuzrodit o svatku Yule coz je zimni slunovrat ..a teby pro mne dalsi svatek …cos vy chvily po me slavite vanoce ktere jsou prave prebrane od svatku Yule …tedy zimniho slunovratu…

Anette

To jsem v životě neslyšela :D slavím nový rok normálně 31.12.-1.1.

cochee

Neslavím vůbec žádný Rok, ani nový, ani starý. K čemu je to dobré?